Kosztująca 3,5 mld zł inwestycja zakłada budowę bloku o mocy 874 megawatów. W Polsce nie pracuje blok energetyczny o takiej mocy, nawet opalany węglem.
[wyimek][b]20 mld zł[/b] Energa chce wydać na inwestycje do 2020 r.[/wyimek]
Wydane przez spółkę PSE Operator zezwolenie na przyłączenie grudziądzkiej elektrowni do sieci oznacza, że budowa jest realizowana planowo – termin jej ukończenia to 2015 r. Trwają formalności, które umożliwią start prac konstrukcyjnych.
– Inwestycja w Grudziądzu nie tylko zwiększy własne moce wytwórcze Energi. Stabilne dostawy energii pozwolą na przyłączenie do sieci planowanych na Pomorzu farm wiatrowych – zapowiada Beata Ostrowska, rzeczniczka Energi. Energa zbuduje również elektrownię na gaz w Gdańsku na terenie rafinerii Lotosu i we współpracy z PGNiG.
Przygotowuje też inwestycję jeszcze większą niż ta w Grudziądzu. To blok węglowy w Elektrowni Ostrołęka. Jednak w przypadku tego projektu prace nie do końca idą według planu. Wstrzymało je Ministerstwo Skarbu. Dlaczego? Resort chce sprzedać 84,19 proc. akcji Energi Polskiej Grupie Energetycznej (za 7,5 mld zł).
Ze względu na to nie doszło do podwyższenia kapitału spółki celowej, która ma budować blok w Ostrołęce. Ministerstwo uznało, że przekształcenia kapitałowe nie są wskazane, gdy trwa sprzedaż Energi.