Jeszcze kilka miesięcy trzeba będzie zaczekać na informację o tym, w jaki sposób Grupa Cyfrowy Polsat wykorzysta ponad 7 mld zł uzyskane za maszty i nadajniki sieci komórkowej Plus od hiszpańskiego Cellnex Telecom. Jak mówił w czwartek wiceprezes Cyfrowego Polsatu Maciej Stec, do transakcji doszło szybciej, niż wstępnie planowano, i rozważania na temat wykorzystania gotówki jeszcze trwają. O tym, że spółka wypowie się na ten temat za kilka miesięcy, wspomniała natomiast Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna w zarządzie za finanse. Wiadomo natomiast, na co raczej tych pieniędzy grupa nie wyda.

– Nie prowadzimy takich rozmów i nie mamy takiego projektu – powiedziała Ostap-Tomann, pytana, czy Cyfrowy Polsat widzi sens w dalszym zwiększaniu zaangażowania w akcje informatycznej grupy Asseco Poland.

Akcje Asseco, podobnie jak Cyfrowego Polsatu, notują ostatnio historyczne maksima. Walor kosztował już 83,5 zł. W czwartek notowania spółki kierowanej przez Adama Górala lekko taniały (gdy oddawaliśmy tekst do druku za papier płacono 79,5 zł, o 1 proc. mniej niż w środę).

Zarząd Cyfrowego Polsatu wymijająco odpowiada natomiast na pytania o to, czy firma może wejść w nowy dla niej segment gospodarki. – Nie zmieniamy strategii. Prowadzimy nadal strategię multiplay i będziemy ją kontynuowali wokół głównych marek, między którymi chcemy uzyskać synergie – powiedział Maciej Stec.

Cyfrowy Polsat od lat powiększa się o kolejne firmy. Ostatni zakup to Hotel Ossa w Rawie Mazowieckiej, m.in. o który prawnicy Solorzów toczyli spór sądowy.

Grupa Cyfrowy Polsat podała w sprawozdaniu, że 6 sierpnia Polkomtel przeznaczył prawie 50 mln zł na udziały w dwóch spółkach: TMS Ossa oraz Horest, Hotel pod Żaglami. Według Katarzyny Ostap-Tomann to jedna nieruchomość odkupiona od spółki „z szeroko rozumianej grupy".

– Traktujemy działalność hotelową w Ossie jako działalność non profit. To kolejna nasza kontrybucja dla dobra społeczeństwa. Chcemy ten projekt zrealizować z Ministerstwem Zdrowia. Hotel Ossa będzie centrum rehabilitacji pocovidowej, do którego będziemy mogli wysyłać swoich pracowników, jak i inne osoby korzystające z funduszu socjalnego – wyjaśniał Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu.

Szef grupy pierwszy raz jednoznacznie wypowiedział się też nt. jej udziału w opóźnionej aukcji częstotliwości 5G. – Czekamy na oficjalną komunikację z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jesteśmy bardzo zainteresowani zakupem pasma. Czekamy na to, co się dalej wydarzy – powiedział Mirosław Błaszczyk.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Przyczynkiem do rozmów o inwestycjach była publikacja wyników finansowych za miniony kwartał 2021 r. Był to dla grupy rekordowy kwartał. Skonsolidowane przychody Cyfrowego Polsatu wyniosły 3,16 mld zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej, a na czysto grupa zarobiła prawie 542 mln zł, o 86,3 proc. więcej niż przed rokiem.

To kwestia dodawanych do grupy biznesów (np. Interii), odbicia na rynku reklamy telewizyjnej czy rosnącego biznesu fotowoltaicznego.

Telewizja Polsat w I półroczu br. odnotowała 602 mln zł wpływów z reklamy i sponsoringu, o prawie 27 proc. więcej niż przed rokiem.