Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 278

Rood mówiła też, że obecnie nie planuje się żadnego spotkania przedstawicieli USA i Rosji w tej kwestii.

Dwa tygodnie temu w Ankarze doszło do spotkania dyrektora CIA, Williama Burnsa z szefem Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej, Siergiejem Naryszkinem. Spotkanie miało dotyczyć konsekwencji użycia przez Rosję broni nuklearnej na Ukrainie - informował Biały Dom.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Szef CIA rozmawiał z szefem rosyjskiego wywiadu

Rosja podała z kolei, że rozmowa Burnsa z Naryszkinem dotyczyła "wrażliwych" kwestii i odmówiła podania dalszych szczegółów w tej sprawie.

- USA dysponują kanałami pozwalającymi na zarządzanie ryzykiem z Federacją Rosyjską, zwłaszcza nuklearnym ryzykiem i to był cel spotkania dyrektora CIA, Burnsa z jego rosyjskim odpowiednikiem - powiedziała Rood cytowana przez agencję RIA.

Przedstawiciele USA i Rosji mają spotkać się w Kairze w dniach 29 listopada-6 grudnia

- Dyrektor Burns niczego nie negocjował i nie rozmawiał o kompromisie ws. konfliktu na Ukrainie - dodała.

Rood zapowiedziała, że jeśli będzie potrzeba kolejnego spotkania między przedstawicielami wywiadu USA i Rosji ws. ryzyka nuklearnego, wówczas do takiego spotkania może dojść.

Po spotkaniu Burnsa z Naryszkinem Moskwa wyraziła otwartość na rozmowy na wysokim szczeblu z USA, ale Kreml odrzucił jednocześnie możliwość szczytu z udziałem Joe Bidena i Władimira Putina.

Przedstawiciele USA i Rosji mają spotkać się w Kairze w dniach 29 listopada-6 grudnia, by rozmawiać o wznowieniu inspekcji w ramach układu New START dotyczącego redukcji zbrojeń strategicznych.