Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Nancy Pelosi w kończącym się tygodniu odbywała podróż do Azji południowo-wschodniej. Odwiedziła Singapur, Malezję, Tajwan, Koreę Południową i Japonią. W czasie wizyty w Korei Południowej Pelosi udała się na granicę między Koreą Południową a Północną. Z kolei jej wizyta na Tajwanie doprowadziła do poważnego kryzysu w relacjach USA z Chinami i wzrostu napięcia w rejonie Cieśniny Tajwańskiej, gdzie od czwartku trwają największe w historii ćwiczenia chińskiej armii w tym rejonie.

USA będą musiały drogo zapłacić za wszystkie problemy, sprawione przez Pelosi

Jo Yong Sam, dyrektor generalny departamentu prasy i informacji w północnokoreańskim MSZ

W Korei Południowej Pelosi rozmawiała m.in. z przewodniczącym południowokoreańskiego parlamentu, Kimem Jin Pyo na temat programu nuklearnego Korei Północnej.

Wizytę Pelosi w Azji skrytykował w sobotę Jo Yong Sam.

Czytaj więcej

Niezidentyfikowany samolot nad Tajwanem. Wystrzelono flary

- Pelosi, która spotkała się z falą zasłużonej krytyki ze strony Chin za niszczenie regionalnego pokoju i stabilności, przez odwiedzenie Tajwanu, podsycała atmosferę konfrontacji z Koreą Północną w czasie wizyty w Korei Południowej - oświadczył Jo.

Przedstawiciel MSZ Korei Północnej nazwał Pelosi "najgorszą niszczycielką międzynarodowego pokoju i stabilności" i przekonywał, że zachowanie spikerki Izby Reprezentantów w Korei Południowej jasno wskazuje na wrogą politykę administracji Joe Bidena wobec Korei Północnej.

- USA będą musiały drogo zapłacić za wszystkie problemy, sprawione przez Pelosi wszędzie, gdzie była - dodał Jo.

Pelosi odwiedzając silnie ufortyfikowaną granicę między Koreami była najwyższym rangą amerykańskim przedstawicielem na granicy od 2019 roku, gdy granicę odwiedził Donald Trump, ówczesny prezydent USA. Trump spotkał się na granicy z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem.

Zachód obawia się, że Korea Północna przygotowuje się obecnie do pierwszej od 2017 roku próbnej eksplozji bomby atomowej.