W środę rząd przedstawił najnowsze decyzje rządu w sprawie luzowania obostrzeń, wprowadzonych w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Restrykcje mają być stopniowo znoszone.

Wiadomo, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkół oraz kiedy i w jakim zakresie działalność będą mogły wznowić lokale gastronomiczne, sklepy, placówki kultury oraz obiekty sportowe. Od 15 maja zniknąć ma obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz.

W rozmowie z Polsat News minister zdrowia był pytany o sens powrotu uczniów do szkół na ostatnie tygodnie przed wakacjami. 

- Najmłodsze roczniki od najbliższego wtorku będą uczyć się na zasadach stacjonarnych. Zobaczymy jaki będzie efekt epidemiczny. Nasze doświadczenia z września i stycznia pokazują, że powrót do szkół jest obarczony ryzykiem - mówił Adam Niedzielski.

Minister wskazał, że docierają do niego raporty sprawie problemów psychologicznych i psychiatrycznych wśród młodzieży. - Ten powrót do normalnego rytmu dnia powinien mieć zbawienny wpływ, dlatego te 3-4 tygodnie są warte tego zachodu. Ryzyko nie jest obecnie też tak duże - odpowiedział.

Niedzielski poinformował, że rząd na tę chwilę nie planuje wprowadzać "paszportów szczepionkowych", które mogłyby być wykorzystywane np. podczas rezerwowania noclegu w hotelu w czasie wakacji.

- Dostęp np. do restauracji nie powinien być ograniczany - mówił.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-04-28/minister-zdrowia-adam-niedzielski-w-programie-punkt-widzenia-transmisja-od-1800/?ref=slider_najnowsze

Stadiony otwarte w 25 proc.

Z przedstawionego w środę harmonogramu wynika, że od 15 maja otwarte będą obiekty sportowe dla kibiców przy maksymalnym obłożeniu 25 proc. Dwa tygodnie później otwarte będą kryte obiekty sportowe z maksymalnym obłożeniem 50 proc. Oznacza to, że do końca maja na wydarzenia sportowe na świeżym powietrzu wejście nie więcej niż 25 proc. kibiców. Pojawiły się głosy, że w tym samym czasie do kin i teatrów wejdzie 50 proc. maksymalnego obłożenia.

- Nie chciałbym wchodzić w dyskusje, na ile procent bardziej kontrolowalna jest publiczność na stadionie i w kinie bądź teatrze. To zupełnie inne wydarzenia. Nie przekreślam, że jeżeli sytuacja będzie stosunkowo dobra, to możemy podejmować odważniejsze decyzje - powiedział Niedzielski.

- Pod kątem meczów ligowych i reprezentacji ten termin nie jest przypadkowy, bo będzie to finisz rozgrywek ligowych i przed nami kilka spotkań kadry. Mecze te będą w drugiej połowie maja, więc to i tak duży krok do przodu - dodał.

Kluby i dyskoteki zamknięte

Minister zdrowia był dopytywany również o koncerty i dyskoteki. Informacja w tej sprawie nie została przedstawiona na konferencji prasowej.

- Nie przewidujemy otwarcia w maju klubów i dyskotek. Jest przestrzeń, by organizować koncerty w mniejszych audytoriach, szczególnie na zewnątrz, organizować - mówił Niedzielski.

Opłaty za leczenie dla niezaszczepionych

Prof. Anna Piekarska, członek Rady Medycznej przy premierze uważa, że osoby, które nie chcą się zaszczepić, w przypadku zachorowania powinny płacić za leczenie COVID-19.

- Po momencie, kiedy udostępnimy wszystkim szczepienia, powinno się wprowadzić odpłatność za leczenie COVID-19 - powiedziała. - Tyle się zmieniło w tej pandemii, dokonaliśmy tylu rzeczy, które wydawały się niewyobrażalne półtora roku temu, że wydaje mi się, że jest najwyższy czas na to, żeby fundamentalne rzeczy, takie właśnie, jak odpłatność za leczenie chorób, przeciwko którym państwo oferuje szczepienia, a my z tego nie korzystamy, żebyśmy za to leczenie po prostu płacili sami - dodała.

- To bardzo oryginalny pogląd. Bardzo szanuję prof. Piekarską, ale nie podzielam takiego punktu widzenia. Nie może być takiej sytuacji, by publiczny system opieki zdrowotnej nie pomagał ludziom, którzy są w potrzebie - odpowiedział Niedzielski.