Wariant delta koronawirusa SARS-CoV-2, czyli wariant B.1.617.2, wykryty po raz pierwszy w Indiach, w Wielkiej Brytanii ma obecnie odpowiadać nawet za 99 proc. nowych zakażeń, których dobowa liczba wzrosła powyżej 10 tysięcy.

Wariant ten uważany jest za o 65 proc. bardziej zakaźny od dotychczas dominującego na wyspach wariantu alfa (B.1.1.7).

W związku z rozpowszechnieniem się tego wariantu w Wielkiej Brytanii premier kraju, Boris Johnson, podjął decyzję o opóźnieniu luzowania wciąż obowiązujących na Wyspach obostrzeń wprowadzonych w związku z sytuacją epidemiczną.

Andrusiewicz pytany o wariant delta w Polsce stwierdził, że jak dotąd potwierdzono w naszym kraju wynikami badań genetycznych 90 zakażeń wariantem delta.

- Pierwszy przypadek wykryto półtora miesiąca temu. Przez te czterdzieści kilka dni wykryliśmy 90 przypadków. To nie jest mało, ale to nie jest upowszechniona transmisja (wariantu) - zauważył rzecznik resortu zdrowia.

- Wszystkie przypadki dość szybko wyłapujemy. Najczęściej ogniska obejmują osoby ze sobą współpracujące. Łatwo wówczas o izolację, kwarantannę - tłumaczył Andrusiewicz.

Rzecznik przypomniał też, w kontekście możliwości sprowadzenia do Polski wariantu delta spoza granic kraju, że osoby przybywające do Polski spoza jej granic muszą poddać się kwarantannie, jeśli nie mogą się wykazać negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

- Przybywający spoza strefy Schengen muszą wykonać test w Polsce. Prawdopodobnie wejdzie dodatkowe rozwiązanie, jeśli chodzi o kwarantannę dla przybywających z Wielkiej Brytanii. Nie wykluczamy, że dojdzie do zaostrzenia. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w najbliższych dniach - zapowiedział Andrusiewicz.