W piątek Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego wyda rekomendacje dla dyrektorów szkół dot. ewentualnego powrotu do placówek dzieci szkół podstawowych z klas I-III.

W sondażu SW Research dla rp.pl co trzeci ankietowany opowiedział się za bezwarunkowym powrotem klas I-III do szkół. 26,3 proc. ankietowanych uważa, że dzieci z klas I-III powinny wrócić do szkół, jeśli liczba zakażeń będzie utrzymywać się na poziomie poniżej 10 tysięcy. 20,1 proc. respondentów jest zdania, że dzieci z klas I-III nie powinny jeszcze wracać do szkół. 21,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

W rozmowie z Radiem Zet o powrocie uczniów do szkół mówił ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem dr Paweł Grzesiowski.

- Powrót dzieci do szkół to absolutnie przedwczesny i nieprzygotowany pomysł. Plany, żeby zrobić jednorazowe testy nauczycielom, uważam za zupełnie chybione. Jednorazowy, pojedynczy test niczego nie wnosi - skomentował. 

- Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zaszczepienie nauczycieli, którzy mają rozpocząć naukę w klasach 1-3 - dodał. W jego ocenie uczniowie powinni wrócić do szkół w II kwartale tego roku.

Dr Grzesiowski jest również przeciwnikiem łagodzenia obostrzeń. - Można wprowadzić modyfikację, ale co do zasady nic się nie zmieniło - skomentował.

- Okres świąteczny sprawił, że będzie więcej zakażeń? To już się dzieje. My już widzimy skutki, nawet po rozmowie z osobami, które zgłaszają się teraz do lekarza. Mówią jasno, że widzieli się z rodziną na Wigilię - powiedział.

- Wzrost zakażeń do powyżej 20 tys. dziennie? Przedwczorajszy czy wczorajszy wynik pokazywał, że to nie jest problem. Przy 60 tys. badań mamy mniej więcej miarodajne wyniki - mówił.