- Niestety, nie wygląda dobrze sytuacja. Poranne dane, które dotyczą dzisiejszego dnia pokazują, że przekroczyliśmy barierę 10 tys. (zakażeń na dobę) i to nie tak nieśmiało, ten wynik to 12 146 nowych zachorowań - powiedział minister zdrowia, pytany o najnowsze dane dotyczące koronawirusa w Polsce.

W porównaniu z poprzednią środą oznacza to wzrost liczby zakażeń o 39,7 proc. - Mamy bardzo dynamiczny wzrost - skomentował Adam Niedzielski.

Dziś szef resortu zdrowia przedstawi decyzje rządu w sprawie ograniczeń praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzanych przez władze w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. 12 lutego na dwa tygodnie część obostrzeń została złagodzona.

- Obostrzenia ogłosimy ok. godziny 11-12, bo te dzisiejsze wyniki wymagają jeszcze raz przyjrzenia się, co powinniśmy ostatecznie zadecydować. Ale generalnie idziemy w kierunku, który już wcześniej sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski - to ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji - oświadczył Niedzielski.

- Będziemy chcieli też dokonać formalnie zmiany związanej z niedopuszczaniem przyłbic i chust jako zamiennika maseczki - oczywiście przyłbicę można stosować nadal dodatkowo oprócz maseczki - mówił.

- Trzecia rzecz dotyczy zregionalizowania obostrzeń. Widzimy, że sytuacja w Polsce jest bardzo zróżnicowana, najgorzej wypada województwo warmińsko-mazurskie - kontynuował.

Dopytywany o kwestię regionalizacji obostrzeń minister zdrowia stwierdził, że "raczej" w województwie warmińsko-mazurskim zostanie cofnięta "przynajmniej część poluzowań, które miały miejsce ostatnio". Czy hotele zostaną zamknięte? - Prawdopodobnie tak - przekazał Adam Niedzielski.

- Ale proszę nie pytać o definitywne odpowiedzi, bo jeszcze muszę wyniki skonsultować z premierem Mateuszem Morawieckim, z ministrem Przemysławem Czarnkiem, bo trzeba rozważyć, czy te sankcje nie powinny, przynajmniej regionalnie, dotyczyć szkół - oświadczył szef resortu zdrowia.

Dopytywany przyznał, że może oznaczać to, że dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych w woj. warmińsko-mazurskim będą musiały wrócić do nauki zdalnej.

Niedzielski mówił, że prawie co trzeci test na koronawirusa wykonywany w woj. warmińsko-mazurskim daje wynik dodatni.

Nowe obostrzenia i zasady mają obowiązywać najpóźniej od soboty 27 lutego. - Nie ma co czekać - powiedział Adam Niedzielski. Zastrzegł, że decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych dwóch godzin.

Dopytywany o to, czy "najbardziej radykalne obostrzenia" mają dotyczyć jednego województwa Adam Niedzielski odparł, że tak. - Mamy coraz więcej elementów, które przemawiają za tym, że decyzje dotyczące luzowania obostrzeń powinny być coraz bardziej odważne i one były odważne - mówił minister zdrowia.