Sahin w rozmowie ze "Spieglem" stwierdził, że w lipcu powinny być już dostępne wyniki badań szczepionki z udziałem dzieci w wieku 5 do 12 lat, a we wrześniu dla dzieci w wieku 6 miesięcy - 5 lat.

Na ocenę tych danych potrzebne będzie - zdaniem Sahina - od czterech do sześciu tygodni.

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po ocenie danych, będziemy w stanie złożyć wniosek o zatwierdzenie szczepionki do użycia obejmujące wszystkie dzieci w określonych grupach wiekowych w różnych państwach - zapowiedział dyrektor generalny BioNTech.

BioNTech i Pfizer zwróciły się już do Federalnej Agencji ds. Leków, aby dokonać zatwierdzenia do awaryjnego zatwierdzenia do użycia ich szczepionki na COVID-19 w grupie nastolatków od 12 do 15 roku życia.

Wkrótce podobny wniosek ma zostać złożony w Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA).

Wyniki badań szczepionki w grupie dzieci w wieku 12-15 lat zostały opublikowane w marcu. Badania wykazały, że szczepionka w tej grupie jest bezpieczna i skuteczna.

Dzieci są mniej narażone na ostry przebieg COVID-19 i często przechodzą zakażenie bezobjawowo co - zdaniem ekspertów - stwarza zagrożenie, że będą one źródłem transmisji koronawirusa co zagrozi osiągnięciu tzw. odporności stadnej.