Na pierwszy rzut oka październikowy wynik przemysłu jest sporym rozczarowaniem. We wrześniu produkcja wzrosła aż o 5,9 proc. rok do roku, nieco bardziej niż w minionym miesiącu wzrosła też w lipcu i sierpniu.

Czytaj także: #RZECZoBIZNESIE: Maciej Bukowski: Polski nie stać na kolejny lockdown

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści spodziewali się jednak takiego wyhamowania wzrostu produkcji. Takim oczekiwaniom sprzyjał niekorzystny układ kalendarza. Październik tego roku liczył o jeden dzień roboczy mniej niż w zeszłym roku, podczas gdy wrzesień miał o jeden dzień roboczy więcej niż 2019 r. Po korekcie danych o wpływ tego rodzaju czynników, produkcja w październiku wzrosła aż o 3,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 3,6 proc. we wrześniu. Lepszy pod tym względem był ostatnio listopad ub.r.

W stosunku do września produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 3,2 proc., a po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych o 1,6 proc. To wynik najlepszy od lipca. Ekonomiści z banku Pekao wyliczyli, że tym samym produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła najwyższy poziom w historii. I niewiele brakuje, aby wróciła do trendu wzrostowego sprzed pandemii.

Kołem zamachowym całego sektora przemysłowego jest przetwórstwo, gdzie produkcja wzrosła w październiku o 1,7 proc. rok do roku (w ujęciu nieodsezonowanym). Ekonomiści podkreślają, że świadczy to o silnym popycie zagranicznym na wyroby polskiego przemysłu.

Tak jak w poprzednich miesiącach, w październiku wśród branż, które odnotowały największe zwyżki produkcji, były te najmocniej zorientowane na eksport. Przykładowo, produkcja urządzeń elektrycznych wzrosła o 17,4 proc. rok do roku (po 26,6 proc. we wrześniu), produkcja komputerów oraz wyrobów elektronicznych i optycznych o 8,2 proc. (22,8 proc. we wrześniu), a produkcja mebli o 5,5 proc. (15,8 proc. we wrześniu). Na wyniki przemysłu ogółem negatywny wpływ miało ponownie wydobycie węgla i innych surowców. W tym przypadku produkcja zmalała w październiku o 5,2 proc. rok do roku, po zniżce o 14,4 proc. rok do roku miesiąc wcześniej.

Patrząc na wtorkowe dane GUS z innej perspektywy, najbardziej – o 7,8 proc. rok do roku po 21,2 proc. we wrześniu – wzrosła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych. O 3 proc. rok do roku zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych. Produkcja dóbr związanych z energią zmalała o 7,8 proc. rok do roku, dóbr inwestycyjnych o 1,4 proc. rok do roku, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 0,3 proc. rok do roku.

- W globalnym przemyśle brak jeszcze oznak drugiej fali pandemii Covid-19. W listopadzie i w grudniu dojdzie już do pogorszenia koniunktury, ale mniejszego niż w trakcie pierwszej fali pandemii – skomentowali na Twitterze ekonomiści z ING Banku Śląskiego.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ