Euromonitor szacuje, że w 2007 r. firmy tytoniowe sprzedały w naszym kraju około 72 miliardów papierosów. To o blisko 1 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dane tego instytutu są bardziej optymistyczne od obliczeń Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego. Podaje ono, że w ubiegłym roku sprzedaż papierosów wyniosła w Polsce 69,8 mld sztuk i była o 3,5 proc. niższa niż w 2006 roku.

Popyt na papierosy będzie u nas maleć m.in. z powodu rosnącej akcyzy. Dwa dni temu weszła w życie kolejna podwyżka tego podatku. Stawka kwotowa zwiększyła się z 80,87 zł do 91 zł na 1000 papierosów. Stawka procentowa liczona od ceny detalicznej wzrosła natomiast z 33,70 proc. do 37,92 proc.

Przez najbliższych kilka miesięcy firmy tytoniowe będą sprzedawać papierosy, które zgromadziły przed podwyżką akcyzy. Później cena paczki liczącej 20 sztuk może się zwiększyć o nawet 1,5 zł.

Pewne jest, że na ostatniej podwyżce akcyzy się nie skończy.

Polska, jako członek Unii Europejskiej, zobowiązała się, że od 1 stycznia 2009 roku całkowita minimalna stawka tego podatku powinna wynosić 57 procent detalicznej ceny sprzedaży i nie powinna być niższa niż 64 euro na 1000 sztuk papierosów.