Przyspiesza mobilny internet. Orange i T-Mobile uruchomiły "prawdziwe 5G"

Potwierdziły się nasze informacje, że trzy telekomy w Polsce - Orange, T-Mobile i Play - włączą w tym tygodniu tzw. prawdziwe 5G, czyli przyspieszą swój mobilny internet. Właśnie się to dzieje u dwóch z tych graczy.

Publikacja: 19.01.2024 11:06

Przyspiesza mobilny internet w Polsce

Przyspiesza mobilny internet w Polsce

Foto: AdobeStock

Do tej pory Orange, T-Mobile i Play oferowali mobilny internet 5G, ale nie mieli specjalnego pasma dla tej technologii pasma i przeznaczyli na nią część innych częstotliwości, głównie tych, z których korzystają użytkownicy 4G (LTE). Nie jest to rozwiązanie optymalne ani dla użytkowników 5G, ani dotychczasowych klientów 4G.

Ponieważ aukcja 5G została opóźniona przez państwo, telekomy te nie miały jednak innego wyjścia. W zasięgu tak zbudowanej sieci jest ponad połowa populacji kraj u każdego z trzech telekomów. Po tym jak aukcja 5G została przeprowadzona, a częstotliwości w paśmie C przyznane, teraz sytuacja się zmienia. 

Czytaj więcej

Operatorzy przed aukcją 5G

Orange i T-Mobile ruszyli z „prawdziwym 5G”

Według naszych informacji, w czwartek 18 stycznia Orange i T-Mobile odebrali od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pierwsze pozwolenia radiowe dla nadajników sygnału sieci komórkowych w paśmie C, wygranym w tzw. aukcji 5G. Ponieważ od technicznej strony byli już od dawna przygotowani, pierwsze nadajniki w paśmie C zaczęły już działać. Potwierdzają nam to nieoficjalnie pracownicy tych dwóch sieci.

Do ilu osób dociera sygnał szybkiego internetu komórkowego, który oferują ci dwaj operatorzy, na razie nie wiadomo. Na podstawie komunikatu Orange Polska można wnosić, że 5G w paśmie C od Orange i T-Mobile można znaleźć w największych miastach w kraju.

„Po otrzymaniu pierwszych pozwoleń radiowych od UKE, Orange uruchomił właśnie usługi 5G w oparciu o nowe częstotliwości na pierwszych stacjach bazowych m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu” - podał Orange.

Orange i T-Mobile są partnerami infrastrukturalnymi i w praktyce mają jedną wspólną sieć nadajników.

Czytaj więcej

Sieć 5G przestaje być problemem rządu. Telekomy dostaną pierwsze pozwolenia

Play nadal czeka

Natomiast w piątek rano P4 (Play) nadal nie miał radiowych pozwoleń. Taką informację przekazało nam biuro prasowe telekomu.

Gdy powstawał ten tekst, T-Mobile szykował się jeszcze do publikacji komunikatu, a kolejne serwisy o tematyce telekomunikacyjnej publikowały testy działających już nadajników. Część testów przeprowadzili użytkownicy sieci i komentują je na forach internetowych, a część sami dziennikarze.

Prędkość ściągania danych na smartfonach z 5G korzystającym z pasma C idzie w setki megabitów na sekundę, a czasem przekracza 1 Gb/s.

Plus się nie spieszy

Jedynym telekomem, który wprawdzie wystartował w aukcji 5G po pasmo C, ale nadal nie wystąpił o pozwolenia radiowe dla nowych nadajników, jest Polkomtel, operator sieci Plus.

Operator ten zapewnił sobie wcześniej częstotliwości radiowe z zakresu 2,6 GHz, które mógł przeznaczyć na usługi w technologii 5G w całości i przekonuje, że ma już od trzech lat „prawdziwe 5G” w ofercie.

„Średnia prędkość prawdziwego 5G, dostępnego od 3 lat w Plusie, wyniosła 134,6 Mb/s, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku kolejnego operatora w rankingu” – poinformował we wtorek.

Średnia prędkość pobierania danych w całej sieci w Plusie urosła zaś w ub.r. o 26 proc. do ponad 49 Mb/s (dane Speedtest.pl).

Czytaj więcej

Orange Polska ma 1,3 mln abonentów światłowodu. Ale przychody stanęły

W czerwcu ubiegłego roku Polkomtel zaczął stosować rozwiązanie podobne trochę do tego, które z braku zasobów uruchomili Orange, T-Mobile i Play. Nazwał je 5G Ultra: zagregowano trzy różne częstotliwości (2,6 i 2,1 GHz w technologii 5G) oraz warstwę pasma 1,8 GHz (4G). Plus twierdzi, że 5G Ultra to „mobilny internet szybki jak światłowód”.

Najprawdopodobniej dlatego nie spieszy się z wykorzystaniem nowych zasobów, choć nie przeczy, że się do tego szykuje.

„Rok 2024 będzie rokiem dalszej rozbudowy 5G w Plusie. Dzięki rozstrzygnięciu aukcji 5G i zakupowi bloku w nowej częstotliwości, możliwości sieci mobilnej Plusa rozwiną się jeszcze bardziej. Udostępnienie klientom nowej częstotliwości przeznaczonej dla 5G wraz z agregacją dotychczas wykorzystywanych zasobów radiowych, wpłynie na dalszy wzrost prędkości oraz zwiększy pojemność sieci. Dzięki temu użytkownicy otrzymają usługę o jeszcze lepszych parametrach, pozwalającą na zwiększenie możliwości wykorzystania sieci 5G” – podał Polkomtel we wtorek po tym jak napisaliśmy, że jego konkurencja ruszy ze swoim „prawdziwym 5G” w mijającym tygodniu.

 

Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa
Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą