Leszek Kowalczyk dołączył w środę, 30 listopada, do klubu parlamentarnego PiS, gdzie zastąpił Jerzego Bieleckiego, który zrzekł się mandatu. Wcześniej Leszek Kowalczyk pełnił funkcję radnego sejmiku województwa lubelskiego. W polityce znacznie bardziej rozpoznawalny był jego brat – Henryk Kowalczyk, obecny wicepremier i minister rolnictwa w gabinecie Mateusza Morawieckiego.

Choć nowy parlamentarzysta partii rządzącej ma jeszcze czas na złożenie oświadczenia majątkowego, to informacje o jego stanie posiadania są już upublicznione z uwagi na jego wcześniejsze stanowisko.

Business Insider Polska sprawdził ostatnie oświadczenie majątkowe Leszka Kowalczyka z kwietnia 2022 r. Podobnie jak brat, nowy poseł PiS jest związany z rolnictwem – posiada niemal 8-hektarowe gospodarstwo, które wycenił na 600 tys. zł. Jest również właścicielem 120-metrowego domu o wartości 400 tys. zł, działki usługowo-przemysłowej wartej 130 tys. zł, budynków usługowych o wartości 600 tys. zł i działki budowlanej wycenionej na 240 tys. zł.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: To już mniejszościowy rząd Mateusza Morawieckiego

Leszek Kowalczyk ma także ponad 56 tys. zł i 2,4 tys. euro oszczędnościami. Jeździ dwoma samochodami marki Hyundai – i30 z 2012 roku i i40 z 2013 roku.

W ubiegłym roku nowy parlamentarzysta zgromadził dochód w wysokości 25 tys. zł z gospodarstwa rolnego. Za pracę w sejmiku lubelskim dostał ponad 31 tys. zł. Jeszcze więcej, bo ponad 47 tys. zł, zarobił w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.