Agencja Interfax informuje, że podpisano umowy o przeniesieniu 100% akcji CJSC Renault Russia władzom miasta Moskwy, a 67,69% akcji AvtoVAZ – skarbowi państwa reprezentowanemu przez FSUE NAMI. Pozostałe udziały rosyjskiego producenta samochodów zatrzyma państwowa korporacja Rostec. Renault będzie miało również opcję odkupienia swoich udziałów w AvtoVAZ, z której może skorzystać w ciągu najbliższych 6 lat. Obie transakcje zostały zatwierdzone przez Federalną Służbę Antymonopolową.

„Przekazanie państwu udziału Grupy Renault zapewni zachowanie kontroli nad AvtoVAZ i możliwość kontynuowania działalności przedsiębiorstwa w obliczu ograniczeń sankcyjnych. W ten sposób zachowamy kluczowe kompetencje, cykl produkcyjny i miejsca pracy – poinformował w oświadczeniu minister przemysłu i handlu Denis Manturow.

Na podstawie istniejących licencji produkcja całej linii samochodów Łada w zakładach AvtoVAZ będzie kontynuowana. Firma będzie również zajmowała się serwisowaniem samochodów Renault na rynku rosyjskim.

Moskiewski zakład Renault zostanie przejęty przez miasto i będą tam produkowane samochody Moskwicza – napisał na swoim blogu burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin, dodając, że władze miasta będą starały się „utrzymać dużą część zespołu bezpośrednio pracującego w zakładzie i jego podwykonawców.

Partnerem technologicznym zakładu będzie KAMAZ. W pierwszym etapie przedsiębiorstwo uruchomi produkcję samochodów z silnikiem spalinowym, a następnie samochodów elektrycznych. Prawdopodobnie w moskiewskim zakładzie będą też produkowane części zamienne do samochodowych – informuje Interfax.

Czytaj więcej

Rosja: Rynek samochodowy tonie. Brak nowych aut i popytu