Na czwartkowym posiedzeniu ministrów OPEC+ potwierdził dotychczasową strategię sojuszu. W styczniu wypompuje o planowane 400 tys. baryłek dziennie więcej, informuje organizacja w specjalnym komunikatem.

Czytaj więcej

Świąteczny prezent od OPEC

„Potwierdzamy plan zmiany produkcji i mechanizm miesięcznych wzrostów wydobycia, zatwierdzony na XIX posiedzeniu ministrów OPEC i spoza OPEC (OPEC+), a także decyzję o zwiększeniu całkowitej produkcji o 0,4 mln baryłek dziennie w styczniu 2022 r.”, - czytamy w komunikacie.

Sojusz przedłużył również do końca czerwca 2022 r. mechanizm kompensacji niewykorzystanej wcześniej produkcji, zgodnie z żądaniem niektórych członków OPEC +, którzy nie przestrzegają planu wydobycia. Muszą przedstawić swój plan zgodności do 17 grudnia.

„Sojusz będzie zachowywał postawę wyczekiwania w oczekiwaniu na dalszy rozwój pandemii. Będzie nadal uważnie monitorował rynek i, jeśli to konieczne, dokona natychmiastowych korekt” – napisano w komunikacie. 

Rynek zareagował gwałtowną obniżką. Brent spadła nawet poniżej 66 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 23 sierpnia. Styczniowe kontrakty terminowe na amerykański surowiec z Teksasu WTI potaniały o 1,08 proc. do 64,86 dol. za baryłkę.