To już trzecia wroga oferta przejęcia amerykańskiej firmy przez szwajcarskiego giganta Roche Holding od 2007 roku. Teraz za 5,7 miliarda dolarów w gotówce zamierza kupić walory firmy Illumina z San Diego. Jej kierownictwo odmówiło udziału w rozmowach z przedstawicielami Roche Holding, dlatego Szwajcarzy kierują swoją propozycję bezpośrednio do udziałowców. Chcą im zapłacić za każdy walor 44,5 dolara, 18 proc. więcej niż wynosił kurs zamknięcia we wtorek.

Akcje Roche Holding przed 14:00 taniały o ponad 2 proc.

Illumina, która ma ciekawą technologię, jest potrzebna szwajcarskiemu potentatowi do zwiększenia sprzedaży leków antyrakowych. Pod tym względem jest on światowym liderem.

- Ludzie z Illuminy to paczka wielkich optymistów. Tak  skomentował  Dan Leonard, analityk w firmie bostońskiej Leerink Swann odmowę kontaktu z przedstawicielami Roche Holding. Jego zdaniem konkurencyjna oferta wobec szwajcarskiej propozycji się nie pojawi. Swann zwraca uwagę, że siedem miesięcy temu akcje Illuminy kosztowały około 80 dolarów i przypuszcza, że jej menedżerowie są przywiązani  do całkowicie odmiennej ceny niż ta proponowana przez Roche Holding.

Kiepskie notowania Roche'a odbiły się też na kursach innych spółek. Potentat farmaceutyczny Novartis traci dzisiaj ponad 3 proc., a Lonza Group nawet kilkanaście procent.