Austriacki Raiffeisen Bank International szuka nabywców na Raiffeisen Bank Polska – podały agencje Reuters i Bloomberg, powołując się na źródła rynkowe.

Susane Langer, rzecznik Raiffeisen Bank International (RBI), powiedziała, że bank skupia się na przygotowaniach do IPO swojej polskiej spółki zależnej.

– Porozumienie z polskim regulatorem KNF przewiduje przeprowadzenie IPO do połowy 2016 roku. Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte – powiedziała Susane Langer.

Światowe agencje cytowały też jej wypowiedź, że grupa „skupi się na najatrakcyjniejszych obszarach" i „zrestrukturyzuje lub wyjdzie z działalności, która przynosi niezadowalające zyski albo wiąże za dużo kapitału".

Z kolei rozmówcy agencji Bloomberg podali, że Raiffeisen, który zobowiązał się wobec KNF do wprowadzenia banku na GPW najpóźniej w 2016 r., przez poszukiwanie nabywcy chce rozszerzyć swoje opcje.

Raiffeisen Bank Polska od początku 2013 r., po fuzji prawnej z Polbank EFG, działa pod nazwą Raiffeisen Polbank. Obecnie to dziewiąty pod względem wielkości bank na polskim rynku, z aktywami przekraczającymi 56 mld zł.

Austriacka grupa zobowiązała się przed KNF, że Raiffeisen Polbank do połowy 2016 r. zostanie wprowadzony na warszawską giełdę, a w wolnym obrocie znajdzie się co najmniej 15 proc. akcji.

Agencja Reuters przypomniała, że w ubiegłym miesiącu RBI potwierdził, iż czeka na oferty na przynoszący straty oddział na Węgrzech. Bank prowadził również rozmowy w sprawie sprzedaży działalności na Ukrainie i nie wyklucza wyjścia z rynku słoweńskiego.

Gdyby informacje o  możliwej sprzedaży w Polsce się potwierdziły, byłaby to kolejna zmiana właścicielska na rynku finansowym. Kilka tygodni temu grupa GE, właściciel Banku BPH, poinformowała, że szuka nabywcy na swoje polskie aktywa. Inwestora zmieni też bank Meritum, który zostanie przejęty przez Alior Bank. W ubiegłym roku PKO BP przejął Nordea Bank.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Ach te magazyny"

Silniki boomu pracują pełną parą - rynek będzie rósł z uwagi na dalszy rozwój logistyki i e-commerce

OGLĄDAJ RELACJĘ

- KNF nie otrzymała powiadomienia od Raiffeisen Bank International o zamiarze sprzedaży Raiffeisen Bank Polska - poinformował w  czwartek rano  Andrzej Jakubiak,   przewodniczący KNF. - Nie mamy żadnego powiadomienia, poruszamy się w sferze spekulacji. Obecnie obowiązuje wcześniejszy scenariusz - powiedział Jakubiak, zapytany o doniesienia agencji o planach sprzedaży przez RBI działalności w Polsce.