Anna Kwiatkowska

Anna Kwiatkowska: Zeitenwende, czyli jak Ukraina staje się dla Niemiec nową Rosją

W projekt Zeitenwende, rozumiany jako modernizacja RFN i wzmocnienie jej potęgi gospodarczo-politycznej, mogą zostać wpisane odbudowa Ukrainy i nawiązanie z nią strategicznego partnerstwa. Zyskałby na tym nie tylko Kijów, ale też i Berlin, który wobec ogromu przedsięwzięcia zdobędzie potężny impuls rozwojowy.

Strategiczna ignorancja Berlina

Niemcy nie wyobrażają sobie Ukrainy w najbliższym czasie w Unii Europejskiej, a tym bardziej w NATO. Co zatem chciałyby zaproponować jej w ramach deklarowanej z nią współpracy? Gdzie widzą jej miejsce w architekturze europejskiego bezpieczeństwa i dobrobytu? – zastanawia się ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czekolada – święty napój Majów i światowa waluta

Jestem „pies na czekoladę”. To znaczy, że bez względu na dietę – na kawałek czekolady miejsce się zawsze znajdzie. Jednak ta oryginalna, w Meksyku – była po prostu paskudna. No i na zawsze zmieniła mój czekoladowy świat.

Etyczna podróż dla wnuków

Cudowne, fantastyczne, wabiące miliony turystów. Takich miejsc są dziesiątki, ale tym razem to nie o nich.

Wyspa niezwykłych kolorów

W turystycznych folderach Mauritius jest synonimem luksusowych wakacji – palmy, błękitny ocean i super wytworne hotele. Tymczasem to miejsce pełne niezwykłych historii.

Co kraj, to obyczaj

Turysta. Istota, której wydaje się, że wie wszystko. Właśnie – wydaje się. Bo podróżując, trzeba mieć świadomość, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami. I na schematy nie ma tu miejsca.

Chcesz dbać o planetę? Omijaj te miejsca

Turystyczne pisma i portale najczęściej doradzają gdzie jechać.  „Fodor’s” no list” jest wyjątkowa, bo znajdują się na niej te miejsca, które lepiej omijać.