Grzegorz Siemionczyk

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz i publicysta "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" specjalizujący się w tematyce makroekonomicznej. Jest pomysłodawcą i prowadzącym panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej", organizatorem konkursów prognostycznych oraz jednym z gospodarzy programu "Prosto z parkietu" w Parkiet TV. W 2023 r. został laureatem Nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka. W 2020 r. otrzymał Grand Press Economy a także zdobył nagrodę NBP im. Władysława Grabskiego w kategorii wywiad. W konkursie Grabskiego był też nagradzany w poprzednich latach. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 2007 r. w dziale zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej. Z "Parkietem" i "Rzeczpospolitą" związany od 2008 r. Jest absolwentem ekonomii w Szkole Głównej Handlowej, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Inflacja powyżej celu NBP. Trzeba się pogodzić z szybkim wzrostem cen usług

Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje wyraźnie powyżej celu NBP. I nie widać powodów, aby to się miało w najbliższych latach zmienić.

Coraz ostrzejsza walka Lidla i Biedronki. To będzie tania Wielkanoc?

Większość Polaków spodziewa się zaostrzenia wojny między dyskontami – Lidlem i Biedronką.

Rozgrzany rynek pracy kłóci się z inflacją w celu. Wzrost płac winduje ceny

Inflacja bazowa, nie obejmująca cen żywności oraz nośników energii, wyhamowała w lutym do 5,4 proc. rok do roku. Tak nisko była poprzednio pod koniec 2021 r. Ale o jej dalszy wyraźny spadek będzie trudno.

Piotr Soroczyński najlepiej opisał ścieżki inflacji i stóp

Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2023 r. formułował Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Wyprzedził pod tym względem zespoły ekonomistów z Banku Ochrony Środowiska oraz Alior Banku.

Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej: Utrwalenie się inflacji powyżej celu NBP to wciąż realny scenariusz

W warunkach deficytu pracowników w Polsce utrzymywała się będzie presja na wzrost płac, która z kolei w sektorze usług będzie powodowała wzrost cen – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Jaka była inflacja w styczniu i lutym? GUS podał nowe, zaskakujące dane

Inflacja w lutym zmalała do najniższego od trzech lat poziomu 2,8 proc. z 3,7 proc. w styczniu. Pomogło mocne wyhamowanie wzrostu cen żywności.

Takiego popytu na polskie obligacje skarbowe jeszcze nie było

W lutym inwestorzy indywidualni przeznaczyli na zakup obligacji skarbowych ponad 4,5 mld zł, a w dwóch pierwszych miesiącach roku już ponad 10 mld zł. Takiego popytu na te instrumenty jeszcze w Polsce nie było.

Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku: Ożywienie w nietypowych warunkach

Polska gospodarka nie funkcjonowała jeszcze w warunkach tak ciasnego rynku pracy. To utrudnia ocenę, jak ożywienie wzrostu w najbliższych latach wpłynie na inflację – mówi Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.

Kto i za co odpowiada w NBP? Kontrowersje wokół skupu obligacji

Skup obligacji przez NBP w trakcie pandemii, którego zgodność z prawem do dzisiaj jest kwestionowana, budziłby mniej kontrowersji, gdyby decydowała o nim Rada Polityki Pieniężnej a nie zarząd banku centralnego.

Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?

Powrót 5-proc. VAT na artykuły spożywcze nie wpłynie na inflację tak mocno, jak się niedawno obawiano. Podwyżka VAT na żywność oznacza według prezesa NBP Adama Glapińskiego podwyższenie inflacji o 0,9 procent.