fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Grzegorz Siemionczyk

Dziennikarz piszący o gospodarce i makroekonomii

Banki

Złoto w NBP szybko zyskuje na wartości

Wartość rezerw złota Narodowego Banku Polskiego zwiększyła się w 2020 r. o 9,7 mld zł, czyli o 23 proc., choć bank centralny nie zwiększył w tym czasie swoich zasobów tego metalu.

Gospodarka

Ekonomiści szczepieni na pesymizm

Trzecia fala epidemii i przedłużające się w związku z tym restrykcje nie zmieniły przekonania ekonomistów, że 2021 r. przyniesie solidne odbicie aktywności w gospodarce.

Banki

Słaby złoty, mocny wynik NBP

Zysk Narodowego Banku Polskiego sięgnął w 2020 r. 9,3 mld zł, wyrównując rekord z 2016 r. – powiadomił w piątek prezes tej instytucji Adam Glapiński.

Gospodarka

Złoty oddala się od dna

W czwartek drugi dzień z rzędu polska waluta wyraźnie zyskuje na wartości. Po południu euro kosztowało już niespełna 4,55 zł.

Banki

NBP osiągnął kursową nirwanę

Rada Polityki Pieniężnej uważa, że zbyt silny złoty nie jest już czynnikiem, który może hamować ożywienie gospodarcze. Nadal jednak dopuszcza interwencje NBP na rynku walutowym,...

Gospodarka

Już nie jesteśmy prymusem

Nastroje przedsiębiorstw i konsumentów w Europie Zachodniej są dziś lepsze niż średnio w ostatnich dekadach. W Polsce i innych krajach naszego regionu, gdzie sytuacja...

Komentarze

Emocjonalny kryzys

Oddziaływanie epidemii na gospodarkę w dużej mierze zależy od tego, jak przekłada się ona na nasze zwierzęce instynkty.

Siemionczyk:

Finanse

Złoty bez szans na odmianę losu

Nasza waluta w ostatnich dniach jest jedną z najsłabszych wśród państw zaliczanych do rynków wschodzących. Częściowo dzieje się to na życzenie NBP.

Finanse

Gotówkę Polacy powierzyli rządowi

Od początku roku Polacy zainwestowali w obligacje skarbowe ponad 6 mld zł, o 30 proc. więcej niż w takim samym okresie 2020 r., który był pod tym względem rekordowy.

Finanse

NBP nie chce zostać w tyle za Europą

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego, aby zwiększyć w najbliższych miesiącach skalę zakupów obligacji skarbowych i zatrzymać ich przecenę, skłoniła Narodowy Bank Polski do...

REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA