Grzegorz Brodziak

Brodziak, Boyarchuk: Europejskie rolnictwo może skorzystać na integracji Ukrainy z UE

Ukraińska konkurencja będzie impulsem do modernizacji polskiego sektora rolno-spożywczego i do szukania nowych strategii eksportu żywności.

Zielony Ład i ukraińskie produkty rolne - co to oznacza dla polskiego rolnictwa?

Główną przyczyną protestów rolniczych jest brak opłacalności produkcji spowodowany spadkiem cen na produkty rolne, co w polskim rolnictwie spotęgowane jest dużym rozdrobnieniem gospodarstw i nieracjonalnym podziałem środków pomocowych z Unii, a przez to ograniczeniem inwestycji na rzecz poprawy konkurencyjności sektora.

Grezgorz Brodziak: Krzywda dzierżawców państwowej ziemi

Czy wywołujący protesty obowiązek okresowego ugorowania 4 proc. gruntów rolnych to większy problem niż bezwzględne wywłaszczenie dzierżawców z 30 proc. gruntów?

Grzegorz Brodziak: Nieprzemyślane ustępstwa mogą pobudzić apetyt rolników

Ustępstwo Komisji Europejskiej może nieco uspokoić nastroje rolników protestujących w kilku krajach Unii, ale wszystko wskazuje na to, że ich nie zatrzyma.

Jak się przygotować do konkurencji z rolnictwem Ukrainy? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”

Wojna w Ukrainie i jej skutki okazały się dużym wyzwaniem dla polskiego rolnictwa (liberalizacja handlu, konkurencyjność, zakłócenia dostaw i wysokie ceny surowców energetycznych). W tym kontekście pojawia się pytanie o zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Grzegorz Brodziak: Zapłacimy jak za zboże?

Zamiast tworzyć warunki wzmacniające gospodarstwa rolne kapitałowo, ogranicza się niezbędną transformację sektora i walczy o zdobycie jak największej liczby głosów na wsi.

Grzegorz Brodziak: Mamy dylemat: żywność czy klimat

Niedostosowane do realiów rolnictwa w UE wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu może spowodować spadek wydajności produkcji rolnej o kilkanaście procent i wzrost cen.