Andrzej Fąfara

Król Ryszard

Mistrzów szos mieliśmy wielu i zapewne jeszcze będziemy mieli, ale w pamięci starszych z nas na zawsze pozostanie przede wszystkim jeden – Ryszard Szurkowski. Największy z wielkich, jedyny w swoim rodzaju, ponadczasowy.

Władysław Skonecki. Hazardzista, optymista, tenisista

100 lat temu urodził się Władysław Skonecki, wybitny polski tenisista, który życie miał niebanalne. Uciekł z komunistycznej Polski, osiągał sukcesy na Zachodzie, potem wrócił do kraju i wciąż grał tak, że do dziś w tenisowym środowisku jest legendą.

Wyścig Pokoju: Gdy maj kołem się toczył

Kolarski Wyścig Pokoju stanowił przez lata opium dla ludu w kilku krajach Europy Środkowej. Przy okazji był całkiem udaną imprezą sportową.

Wyścig Pokoju: Sportowa propaganda socjalizmu

Siedemdziesiąt lat temu odbył się pierwszy Wyścig Pokoju, który szybko stał się wzorcowym produktem sportowo-propagandowym socjalizmu. Najpierw w dwóch krajach, Polsce i Czechosłowacji, a od 1952 roku także w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Rekord świata Haliny Konopackiej 4. września 1927 roku, Warszawa

Pierwszy w historii polskiej lekkoatletyki kobiecy mityng z udziałem zawodniczek zagranicznych zapowiadał się niezbyt interesująco. Pomysł, by reprezentantki czterech krajów (Austrii, Czechosłowacji, Łotwy i Polski) rywalizowały wyłącznie w pięcioboju, był mocno krytykowany przez gazety. „Szkoda pieniędzy” – grzmiał „Przegląd Sportowy”, uważając, że program zawodów powinien być znacznie szerszy i tym samym atrakcyjniejszy dla widzów. Mizerię pogłębiły lekkoatletki Czechosłowacji, które do Warszawy ostatecznie nie przyjechały.

Gdy maj kołem się toczył

Kolarski Wyścig Pokoju stanowił przez lata opium dla ludu w kilku krajach Europy Środkowej. Przy okazji był całkiem udaną imprezą sportową. W 69. rocznicę pierwszego Wyścigu przypominamy tekst archiwalny.

Andrzej Fąfara pisze o hejtowaniu Agnieszki Radwańskiej

Armaty zawodowych hejterów ustawione zostały w stronę Agnieszki Radwańskiej na długo przed jej meczem w Rio de Janeiro.

Królak, czyli boskość w czasach komuny

60 lat temu Stanisław Królak jako pierwszy Polak wygrał Wyścig Pokoju. Nagrodę, motocykl marki WFM, sprzedał i przekazał każdemu koledze z drużyny po tysiąc złotych.

Kąpiel w wodzie Borżomi

30 lat temu, dziesięć dni po katastrofie w Czarnobylu, rozpoczął się w Kijowie Wyścig Pokoju. Niemal do ostatniej chwili przed startem polscy kolarze upierali się, że nie pojadą.

Tona czekolady i baryłka wina

6 kwietnia 1896 roku rozpoczęły się w Atenach pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Z czasem stały się jednym z najważniejszych globalnych wydarzeń, ale te sprzed 120 lat były imprezą sportowo drugorzędną.