Roman Graczyk

Roman Graczyk: Okrągły stół Adama Michnika

Zobaczył, że on, wieloletni więzień polityczny PRL, przedstawiany latami przez aparat propagandowy jako niebezpieczny wróg reżimu, wbrew własnym prognozom sprzed kilku miesięcy nie tylko ma wpływ na wydarzenie bez precedensu w bloku radzieckim, ale budzi zainteresowanie swych niedawnych prześladowców, a u niektórych nieukrywany podziw.

Francja kontra islamiści. Przychodzi Macron do rozumu

Prezydent, który był nadzieją na odbudowę gaullistowskiej wielkości Francji, pod wieloma względami zawiódł. Dziś jednak próbuje przełamać wieloletnią bezczynność państwa wobec jawnego łamania republikańskich zasad i rzuca rękawicę islamistycznej ideologii.

Hanna Suchocka: Polska jest częścią Zachodu, konkordat to potwierdził

Konstytucja jest postrzegana jako swoisty manifest polityczny. Nie zakorzeniło się poczucie, że jest barierą arbitralności władzy, także władzy ustawodawczej – mówi Romanowi Graczykowi Hanna Suchocka, była premier w 20. rocznicę podpisania konkordatu.

Katolik, lustrator, KOD-owiec

Krytycy rządów PiS skupiali się dotychczas na na kwestiach praworządności, mniej mówiło się o uwarunkowaniach ekonomicznych, a to one są kluczowe, wpływają na popularność polityków – mówi Romanowi Graczykowi przedsiębiorca, diakon katolicki i działacz społeczny Andrzej Miszk.

Graczyk: Dwa plemiona i tylko jedna Polska

Jarosław Kaczyński naruszył jesienią 2015 roku gmach państwa prawa i wciąż go konsekwentnie niszczy.

Graczyk: Konstytucja i populizm

Mimo że to Andrzej Duda zapoczątkował debatę nad nowym projektem ustawy zasadniczej, jej efektem będzie osłabienie politycznej pozycji prezydenta. W całym tym zamieszaniu najbardziej ucierpi jednak państwo, nie politycy – twierdzi publicysta.

Petit: Europa zawsze budowała się w bólach

W drużynie rugby są potrzebni różni zawodnicy i dla każdego jest jakaś praca do wykonania. To obraz pluralistycznego społeczeństwa. Dlatego chcę zasady tej gry przenieść do polityki – mówi kandydat do Zgromadzenia Narodowego z ramienia partii prezydenta Macrona Frédéric Petit.

Emmanuel Macron: Błyskotliwa kariera chłopaka z Amiens, który może zostać prezydentem Francji

Jeszcze trzy lata temu przeciętny odbiorca programów informacyjnych we Francji nie wiedział o istnieniu tego człowieka. Dziś, mimo że nigdy nie pełnił żadnej funkcji publicznej z woli wyborców ani nie stoi za nim potężny aparat partyjny, wiele wskazuje na to, że Emmanuel Macron zostanie najmłodszym w historii prezydentem V Republiki.

Debata Marine Le Pen - Emmanuel Macron: Uniki i grubiaństwa

Niektórych problemów nie wypada we Francji zauważać. Nie zauważa ich zatem Emmanuel Macron, polityk niewątpliwie uzależniony od systemu – pisze publicysta.

Wybory we Francji: Kto powstrzyma Marine Le Pen?

Republikanin François Fillon, który wygrał prawybory w swojej partii, jest człowiekiem mocnych przekonań: liberałem, ale i katolikiem. Czy zdoła odebrać Frontowi Narodowemu monopol na „dyskurs patriotyczny"?