Irena Ożóg

Czy dobra wiara uchroni przed sankcją w VAT

Podatnik nie powinien pozostawiać skarbówki samej sobie przy załatwianiu jego sprawy. Może zwiększyć swoje szanse na uniknięcie zapłaty dodatkowego zobowiązania podatkowego, biorąc czynny udział w postępowaniu.

Krajowa Administracja Skarbowa - co się zmieni po 1 marca 2017 r.

Za dwa dni zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa. Pomimo, że nie rozpoczęła jeszcze działalności, wokół niej zdążyło już narosnąć wiele mitów.

Ekonomiści: "Nie" dla destrukcyjnych podatków

Nie można się oprzeć wrażeniu, iż cel zmian podatkowych jest fiskalny. Zamiast zwiększać obciążenia podatkowe, rząd powinien się starać premiować przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy inwestują – piszą przywódcy Business Centre Club.

VAT: wykreślenie z rejestru i sankcja uderzą w uczciwych

Kolejne propozycje zmian w VAT mogą spowodować, że organy podatkowe zamiast karać rzeczywistych oszustów, będą kwestionowały rozliczenia podatkowe dużych i wiarygodnych podatników. Dlatego projektowane przepisy trzeba zmienić – piszą eksperci Irena Ożóg i Jacek Matarewicz.

Niepewna skarga na przedłużenie zwrotu VAT

W dalszym ciągu powinna funkcjonować dwutorowość kontroli legalności postanowień o przedłużeniu terminu zwrotu VAT, ponieważ zapewnia dostęp do sądu administracyjnego. Do takiej tezy skłania się też część sądów – przekonują eksperci.

Pomoc publiczna, czyli jak pozbawić podatnika ulgi

Organ podatkowy nie może odmówić podatnikowi w drodze uznaniowej decyzji prawa do tego, co gwarantują mu unijne przepisy. Nawet wtedy, gdy w danym zakresie regulacje krajowe i unijne są ze sobą niespójne – zauważają eksperci.

Administracja podatkowa: potrzebne dobre prawo, nie ogólne klauzule

Dobre przygotowanie merytoryczne pracowników administracji podatkowej przekłada się na lepszą z nimi współpracę, niekiedy w tyle zostają jednak przepisy – mówi Irena Ożóg w rozmowie z Mateuszem Majem była wiceminister finansów, doradca podatkowy, prowadząca ze wspólnikami kancelarię prawnopodatkową.