Ewelina Leszczyńska

Czy ryczałt za jazdy prywatne obejmuje koszty paliwa

Określona ryczałtowo wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów osobistych obejmuje także wartość benzyny. Tak wbrew interpretacjom fiskusa wskazują w swoim orzecznictwie wojewódzkie sądy administracyjne.

Transport i montaż konstrukcji poza specjalną strefą ze zwolnieniem z CIT

Przewiezienie na miejsce ostatecznego przeznaczenia oraz instalowanie konstrukcji produkowanych na terenie SSE jest integralną częścią działalności gospodarczej prowadzonej w strefie.

CIT: darowizna sposobem na oszczędności podatkowe spółki

Spółki przekazujące środki finansowe lub rzeczy innym podmiotom mają prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania CIT. Aby zastosować odliczenie, muszą jednak spełnić wiele warunków przewidzianych w przepisach.

Termin na rozliczenie PIT za rok 2016

W tym roku jest nieco więcej czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Ostatni dzień terminu jest bowiem przesunięty na 2 maja. Jest to również ostatni moment na wpłatę daniny o urzędu skarbowego.

Prawnicy: specjalista w firmie zastosuje 50-proc. koszty

Prawnik zatrudniony w przedsiębiorstwie ma prawo do skorzystania z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Rozwiązanie to wymaga jednak spełnienia wielu warunków formalnych.

Dochody uzyskane w Niemczech rozlicza się podatkowo również w Polsce

Z wynagrodzenia za pracę najemną wykonywaną za Odrą trzeba się rozliczyć także w naszym kraju. Szczegóły reguluje umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Podatnicy coraz chętniej stawiają na e-rozliczenia

Już od zeszłego roku większość podatników jest zobowiązana do składania informacji podatkowych drogą elektroniczną. Do końca 2015 r. w formie elektronicznej złożonych zostało ponad 44 mln dokumentów.

Pełnomocnictwo ogólne w sprawach podatkowych tylko w formie elektronicznej

Już za dwa miesiące trzeba będzie zacząć stosować w sprawach podatkowych nowe pełnomocnictwa ogólne. Będą one miały wyłącznie e-formę. Jedynie przy problemach technicznych możliwe będzie złożenie dokumentu papierowego.

Jednolity Plik Kontrolny: przedsiębiorcy powinni rozpocząć przygotowania do e-kontroli

Małe firmy będą mogły dobrowolnie stosować Jednolity Plik Kontrolny już za nieco ponad dwa miesiące, chociaż to narzędzie będzie dla nich obligatoryjne dopiero w 2018 r. Największe przedsiębiorstwa nie mają takiego wyboru.