Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Strategia na wygranie demokracji

Zjednoczona opozycja to projekt, który służy interesowi partyjnemu, a nie dobru Polski.

Słabość Polski wobec Mińska

Po co tak fetować wizytę białoruskiego gościa? - pyta była ambasador w Moskwie.

Populizm nie ocali demokracji

Pluralistyczna demokracja to konkurencja wizji, a nie konkurs na najładniejsze opakowanie – pisze dyrektorka „forumIdei" w Fundacji Batorego.

Czas przemyśleć sojusze, bo priorytety USA są inne niż UE

Na tle przesunięć w geopolityce polska polityka zagraniczna wydaje się być anachroniczna – przekonują była ambasador Polski w Rosji i ekspert do spraw międzynarodowych.

Polska dyplomacja: Wschodni chaos

Polski rząd stracił motywację, a w oczach partnerów legitymację, do wspierania proeuropejskich reform w Kiszyniowie, Mińsku czy Kijowie – pisze ekspertka do spraw wschodnich z Fundacji Batorego.

Unia Europejska to teraz my

Najwyższy czas, by opowieść o rządzie polskim (i Polakach) jako ofiarach Brukseli, Berlina czy Zachodu spotkała się z należytym sprostowaniem. W innym przypadku uczyni z nas ona przegranych Europy i oddali mentalnie od świata zachodniego – piszą eksperci ds. europejskich.

Unia Europejska: Jak utrzymać „złoty róg”

Członkostwo w Unii to związek nie tylko na dobre, ale także na złe.

Pełczyńska-Nałęcz: Jak rozmawiać z Ukrainą

Należy natychmiast ucinać wszelkie prowokacje, które mogą doprowadzić do polsko-ukraińskiego konfliktu etnicznego i jednoznacznie potępiać populistyczne i nacjonalistyczne ekscesy – pisze była ambasador RP w Moskwie.

Pełczyńska-Nałęcz: Postulat członkostwa Ukrainy w Unii to marzenie

Czas powiedzieć uczciwie: postulat członkostwa Ukrainy w Unii należy uznać za marzenie – pisze specjalistka ds. polityki wschodniej.