Hubert Kozieł

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Rynek pracy

USA: etaty rozczarowały

W listopadzie w USA przybyło (poza rolnictwem) 155 tys. etatów, gdy średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce o 198 tys. Dane za październik zostały zrewidowane w dół z 250 tys.

Giełda

Dow tracił blisko 800 pkt

Indeks Dow Jones Industrial tracił we wtorek wieczorem prawie 800 pkt, czyli ponad 3 proc. Zapowiadało się na największą dzienną jego przecenę od października.

Giełda

Jest szansa na odbicie

Przyszły rok może przynieść warunki bardziej sprzyjające aktywom z państw rozwijających się. Wiele będzie jednak zależeć od Fedu.

Banki

Przeszukanie w siedzibie Deutsche Banku

Akcje Deutsche Banku traciły w czwartek rano nawet 4 proc. po doniesieniach mówiących, że niemiecka policja dokonała przeszukania w siedzibie banku we Frankfurcie.

Ropa

Czarny piątek na rynku ropy

Cena ropy gatunku WTI spadła w piątek po południu do zaledwie 50,7 dolarów. Cena baryłki gatunku Brent wróciła poniżej 60 dolarów.

Dane gospodarcze

Słabe dane PMI z Europy

Wskaźnik koniunktury PMI dla przemysłu strefy euro spadł z 52 pkt w październiku do 51,5 pkt w listopadzie. Indeks dla sektora usług zniżkował w tym czasie z 53,7 pkt do 53,1 pkt.

Banki

Kryzys bankowy uderza w Grecji

Athens Composite, główny indeks greckiej giełdy, stracił od tegorocznego szczytu 32 proc., jego bankowy subindeks spadł od szczytu o ponad 60 proc. a papiery niektórych greckich...

Giełda

Ostre spadki na giełdach w USA

Amerykański indeks Nasdaq Composite tracił w poniedziałek późnym wieczorem ponad 3 proc. a Dow Jones Industrial spadał o 1,7 proc. Ciągnęły je w dół głównie akcje...

Rzecz o historii

Nankin 1937: Rzeź nad Jangcy

„Moi ludzie zrobili coś bardzo złego i godnego pożałowania", mówił w sylwestra 1937 r. generał Iwane Matsui. Słowa te dotyczyły masakry przeprowadzonej ponad dwa tygodnie...

Example Alt
eWydanie