Andrzej Zawistowski

Rabują, gwałcą, kradną. Polacy i sowiecka propaganda

Gdy 18 września 1939 r. dziennik „Izwiestia" opublikował mapę podziału Polski pomiędzy III Rzeszę i ZSRR, część sowieckiego społeczeństwa przyjęła to z akceptacją. Propaganda sączona przez lata do głów radzieckich obywateli przyniosła efekt.

Wikipedia w służbie nauki

15 stycznia 2001 roku to dzień „narodzin” Wikipedii. Ten dzień jest co roku obchodzony jako Dzień Wikipedii. Przypominamy tekst ze stycznia 2011.

Jak funkcjonariusz ORMO chciał zrobić karierę

Niektórzy godzili się z życiem w PRL. Jeśli taka jest rzeczywistość, to trzeba w niej funkcjonować i robić karierę, na miarę możliwości. Nawet jeśli byłaby to kariera w ORMO, zbudowana na zwykłym kłamstwie.

Edward Gierek z wizytą w Białym Domu u Geralda Forda

Przywódca USA z najwyższymi honorami wita człowieka, który formalnie jest tylko parlamentarzystą. Nawet Edward Gierek zdawał sobie sprawę z kuriozalności tej sytuacji.

Jak to z książką w PRL było. Cenzura, kontrola, monopol państwa

W PRL na kartki kupowano mięso i cukier, mąkę i masło, papierosy i wódkę. Były nawet kartki na pończochy, buty i zeszyty. Na kartki sprzedawano również książki, towar pożądany przez Polaków nie mniej od wcześniej wspomnianych.

Armia Czerwona do Czerwonego Boru

Potrzebujemy miejsca, w którym zdemontowane monumenty zostaną złożone, wyeksponowane i opisane. Wyeksponowane jednak nie jako pomniki, lecz eksponaty muzealne – pisze historyk.