Robert Wechman

TSUE o węgierskich frankowiczach. Czy polskie sądy dobrze odczytują orzecznictwo Trybunału

Chociaż niektórzy zdają się sugerować, że dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest jednoznacznie korzystne dla konsumentów i daje im wolę decydowania o dalszych losach umowy, to warto się zastanowić, chociażby na podstawie najnowszego wyroku TSUE z 2 września 2021 roku w sprawie C-932/19 dotyczącej węgierskich frankowiczów, czy nie jest to zbyt śmiała teza.

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów – czy rzeczywiście wszystko jest już jasne?

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych warto na chwilę powstrzymać emocje i chłodnym okiem uważniej przyjrzeć się uzasadnieniu wyroku.

Zwrot wywłaszczonych nieruchomości - czy potrzebna jest zmian zasad?

Każdy z byłych współwłaścicieli nieruchomości powinien mieć prawo żądania zwrotu nieruchomości bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Ponaglenie: nowy środek zwalczania opieszałości organów administracji

Jedną z nowości w postępowaniu administracyjnym wprowadzoną 1 czerwca 2017 r. jest instytucja ponaglenia, która ma stanowić sposób na usprawnienie działania administracji.

Kiedy radny traci swój mandat

Wykonywanie przez radnego działalności z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy może być podstawą do wygaśnięcia jego mandatu.

Natychmiastowe odwołanie dyrektora szkoły to ostateczność - wyrok NSA

Szczególnie uzasadniony przypadek, który pozwala na odwołanie nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia, nie może być interpretowany rozszerzająco. Odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia jest możliwe tylko wtedy, gdy zachodzi konieczność natychmiastowego przerwania wykonywania funkcji dyrektora z uwagi na zagrożenie dla interesu publicznego i dalszego funkcjonowania szkoły.

Zwolnienie z pracy radnego za zgodą rady gminy

W sprawach, w których podstawą do rozwiązania z radnym stosunku pracy są inne zdarzenia niż związane z wykonaniem mandatu radnego, decyzja o rozwiązaniu z nim stosunku pracy należy do swobodnego uznania rady gminy.