Marcin Dziurda

Marcin Dziurda: Kodeks jak instrukcja pralki. Skomplikowany i niezrozumiały

Postępowanie cywilne jakoś działa, ale nie spełnia wszystkich funkcji. Winne są bezrefleksyjne i chaotyczne zmiany prawa z ostatnich lat.

Postępowanie cywilne – krajobraz po nowelizacji

Uporządkowanie, wypracowanie i utrwalenie właściwych rozwiązań związanych z nowymi przepisami procedury cywilnej może okazać się procesem długotrwałym. Kluczową rolę będzie miało orzecznictwo Sądu Najwyższego, do którego szerokim strumieniem napływają zagadnienia prawne dotyczące skutków nowelizacji z 4 lipca 2019 r.

Zdalna praca sądów w czasie pandemii: niezdolni do zdalnego funkcjonowania

Jak wynika z rozstrzygnięć Sądu Najwyższego, temu, że w czasie lockdownu sądom trudno było przejść w tryb zdalny, winne są przede wszystkim przepisy.

Leszek Bosek, Marcin Dziurda: Arbitraż inwestycyjny – wątpliwości znów aktualne

Ponieważ umowa CETA pozbawia definitywnie polskie sądy części kompetencji jurysdykcyjnych, a do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji tej umowy, warto przypomnieć uchwałę Sejmu z 2016 r. Wynika z niej, że ustawa upoważniająca do ratyfikacji umowy powinna być przyjęta z podwyższonymi wymaganiami.

Spóźnione dowody w postępowaniu sądowym - orzecznictwo SN

To, że sąd wadliwie nie pominął zgłoszonych przez stronę spóźnionych twierdzeń, nie może być podstawą np. skutecznych zarzutów kasacyjnych – wynika z najnowszego orzecznictwa SN.

Nowy bat na lichwiarzy - Marcin Dziurda o uchwale SN ws. powództwa opozycyjnego

Z przykrością należy stwierdzić, że ofiary nieuczciwych firm pożyczkowych nie zawsze mogły liczyć na skuteczną ochronę sądową – pisze ekspert.