Łukasz Jasina

Ostatnia taka kobieta

Nie ma chyba w tej chwili pośród żyjących aktorek drugiej o tak wielkim historycznym znaczeniu. Olivia de Havilland, umierając 26 lipca 2020 r., zamknęła erę gwiazd dawnego Hollywood. Inne wielkie aktorki jej pokolenia: Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Elizabeth Taylor są już ikonami w pamięci miłośników kina. Sophia Loren, po ponad 60 latach od uzyskania statusu gwiazdy i zdobycia Oscara – wciąż żyje i właśnie po raz kolejny pojawiła się na ekranie. Obecnie kina na świecie generalnie są zamknięte, dlatego i ona dołączyła do gwiazdozbioru Netfliksa. Na platformie można obejrzeć tegoroczną premierę – „Życie przed sobą" w reżyserii syna aktorki, Eduardo Pontiego.

Łukasz Jasina: Wszystkie role Wojciecha Pszoniaka

Wojciech Pszoniak był jednym z najwybitniejszych aktorów w historii polskiego teatru. Dla masowej publiczności był jednak głównie gwiazdą kina. Moryc Welt, Robespierre, Dziennikarz/Stańczyk, Korczak – to tylko niektóre jego wybitne kreacje.

Polskę i Węgry wiele dzieli. Historyczne niebratanki

Wypomnienie Donaldowi Tuskowi przez część węgierskich mediów dziadka z Wehrmachtu zdumiało wielu obserwatorów, burząc obraz wspólnoty losów obu narodów. W rzeczywistości Polskę i Węgry dzielą kwestie fundamentalne: postawy wobec Hitlera, udziału w Zagładzie i pamięci o tych wydarzeniach.

Przypadki profesora Borejszy

Zmarł znawca dziejów XIX-wiecznej Polski, autor badań włoskiego faszyzmu i – jakże dziś ważnych – niemieckiego rasizmu wobec Słowian. Wybitny historyk, którego karierze towarzyszył cień mrocznych wyborów ojca i stryja.

Richard Pipes - amerykańska kariera i polska wrażliwość

Dla Aleksandra Sołżenicyna był rusofobem, a dla wielu Polaków – „naszym człowiekiem w Białym Domu". O tym, kim naprawdę był zmarły przed kilkoma dniami historyk, pisze ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Prof. Jerzy Kłoczowski: Ostatni z Kolumbów

Powstaniec warszawski, wybitny intelektualista, współtwórca idei Europy Środkowo-Wschodniej. Postać prof. Jerzego Kłoczowskiego przybliża publicysta i historyk.

Kaddafi, Hussejn, Osama: pośmiertne losy dyktatorów

Tyrani mają do dyspozycji wiele narzędzi władzy i uroków życia, na które nie mogą liczyć demokratyczni przywódcy, ale o trzy rzeczy jest w przypadku ich kariery szczególnie ciężko: o spokojną emeryturę, naturalną śmierć i cywilizowany pogrzeb. Saddamowi Husajnowi i Muammarowi Kaddafiemu dane było chociaż to ostatnie: szczątki Osamy znikły w Oceanie Indyjskim.

Długie umieranie Franco

Niby jest po staremu i Caudillo nadal rządzi, ale wszyscy czekają na moment, kiedy z jakiegoś powodu zacznie się agonia. Każdy stoi w bloku startowym. Tylko sam generalissimus i jego zdrowie nie chcą dać sygnału do biegu o władzę.

Andrzej Wajda: Władca polskich demonów

Andrzej Wajda miał dar czarodzieja, który swój własny obraz umiał zaprezentować widzom jako ich własny. Potrafił przekonać widzów do tego, że przeszłość wyglądała tak, jak on to widział.

„Wołyń” – okrutny film o polskich Kresach

Wojciech Smarzowski patrzy na wojenny Wołyń z punktu widzenia Polaków, bo niby dlaczego miałby to robić w imieniu Ukraińców? Film opowiada o Polakach, którym zawalił się świat, a głównymi sprawcami zbrodni są Niemcy, Sowieci i dotknięci jadem nienawiści sąsiedzi-Ukraińcy.