Łukasz Gadzała

Łukasz Gadzała: Jak to na wojence ładnie...

Rząd PiS niewłaściwie identyfikuje największe zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Te bowiem nie czają się poza naszymi granicami, lecz dojrzewają wewnątrz kraju - pisze publicysta.

Szczyt UE - Rosja: Strzeliliśmy sobie w stopę

Niedoszły szczyt UE–Rosja mógł być dla nas szansą. Ale szczyt storpedowaliśmy – uważa publicysta.

Anthony Blinken i wojny o gazociąg

W czasie, gdy formowały się poglądy Antony'ego Blinkena na politykę międzynarodową, wyzwania dla relacji transatlantyckich były łudząco podobne do obecnych. Jak tamte doświadczenia nowego sekretarza stanu USA wpłyną na politykę administracji Joe Bidena wobec Polski i Europy?

Światło zgasło

Bezprecedensowa próba puczu dokonana przez Donalda Trumpa będzie miała niezwykle poważne konsekwencje dla wizerunku USA – pisze publicysta.

Igranie z wetem

Premier grozi zablokowaniem wieloletniego unijnego budżetu. To niestety kolejny powód, dla którego Polska jest postrzegana jako coraz mniej nieodzowny element polityki europejskiej – uważa publicysta.

Łukasz Gadzała: Mit wyprawy gruzińskiej Lecha Kaczyńskiego

Lecąc do Gruzji w czasie wojny w 2008 r., prezydent Lech Kaczyński wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością, a nie, jak zwykło się przyjmować, odwagą i niezłomnością - pisze Łukasz Gadzała, redaktor portalu EURACTIV.pl.

Czy UE przetrwa pandemię

W cieniu walki z koronawirusem w polityce europejskiej zachodzą bezprecedensowe zmiany, których konsekwencje będą odczuwalne przez długie lata – pisze publicysta.

Łukasz Gadzała: Nie stać nas na spory o historię

Rosyjskie próby zakłamywania przeszłości pokazują, że Kreml przestaje uważać Polskę za część Zachodu.

Łukasz Gadzała: Macron mówiąc o śmierci NATO jest rzecznikiem interesów Polski?

Nie powinniśmy się obrażać na słowa prezydenta Francji o śmierci NATO, ale przemyśleć je i wyciągnąć wnioski - twierdzi publicysta.

Gadzała: Nie zamykać się na Kreml

Na braku dialogu polsko-rosyjskiego Moskwa traci dużo mniej niż my – twierdzi publicysta.