fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Akcje TGE i AW na sprzedaż jeszcze w 2011 r.

Bloomberg
Polska Grupa Energetyczna w ramach realizacji programu sprzedaży udziałów we wszystkich spółkach spoza podstawowej działalności, chce do sierpnia 2012 roku wyjść jeszcze z około 40-50 aktywów
W 2011 roku, poza pakietami akcji w spółkach teleinformatycznych, możliwa jest również sprzedaż udziałów PGE w Autostradzie Wielkopolskiej i Towarowej Giełdzie Energii - poinformował wiceprezes PGE Marek Szostek.
- Nasz plan zakłada, że sprzedaż wszystkich akcji i udziałów w najważniejszych spółkach spoza działalności podstawowej nastąpi do sierpnia 2012 roku. Harmonogram jest napięty, a poszczególne procesy często bardzo złożone, chociażby ze względu na długotrwałe uzgodnienia ze stroną społeczną finalnych koncepcji sprzedaży lub reorganizacji. Zakładamy, że cały program będzie zrealizowany w poszanowaniu obowiązujących, zgodnie z prawem ogólnym i regulacjami wewnętrznymi, uprawnień pracowniczych i związkowych, a aktywa będą zbywane w oparciu o szczegółowe wyceny i cenę godziwą. Założyliśmy, że główny strumień zbywania powinien zakończyć się do końca roku 2011. Na razie, nie ma istotnych opóźnień w realizacji tego harmonogramu - powiedział Szostek.
- Do chwili obecnej sprzedaliśmy lub zlikwidowaliśmy już ponad pięćdziesiąt aktywów noncorowych, dwanaście spółek zostało skonsolidowanych i przechodzą obecnie restrukturyzację w celu poprawy ich efektywności i rentowności. Dopiero po zaobserwowaniu trwałych oznak optymalizacji biznesowej, będziemy szukać na te aktywa nabywców. Kilkanaście spółek non-core bezpośrednio wspierających działalności energetyczną zostało na razie wyłączonych z procesów zbywania. Prowadzimy analizę tych obszarów z zamiarem opracowania i wdrożenia optymalnego rozwiązania. Do sprzedaży nadal pozostaje około 40-50 aktywów spośród ok. 140, które objęte były Programem dezinwestycji aktywów non-core - dodał.
Szostek poinformował, że PGE chce sprzedać docelowo wszystkie spółki spoza swojej działalności podstawowej, a środki ze sprzedaży posłużą do sfinansowania inwestycji energetycznych.
- Równocześnie dzięki reorganizacji i restrukturyzacji spowodujemy, że spółki te będą budować swoją pozycję rynkową, tj. pozyskiwać dodatkowe przychody poprzez obsługę podmiotów spoza Grupy Kapitałowej PGE. Powinno to sukcesywnie równoważyć przychody pozyskiwane z Grupy, a w efekcie poprawić rentowność prowadzonej działalności i znacznie odciążyć koszty Grupy. Jestem przekonany, że dzięki optymalizacji biznesowej wartość spółek i ich wyceny na potrzeby zbywania, będą coraz wyższe, a zatem i ceny zbycia korzystniejsze dla PGE" - powiedział Szostek.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA