fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Miasta i regiony odsłaniają turystyczne atrakcje na lato

Lublin można zwiedzać, słuchając głosów przewodników nagranych w MP3. Jednym z nich jest autor retrokryminałów Marcin Wroński
Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Mac Maciej Kaczanowski
Przed wakacjami. Regiony już się chwalą tym, czym zamierzają w tym roku skusić turystów do letnich wizyt
– Cała Polska, jak długa i szeroka, jest przepiękna. Tylko o wielu miejscach nie wiemy – mówi Jan Sienkiewicz, wiceprezes Małopolskiej Izby Turystyki.
Aby to zmienić, na początku maja w wielu miejscowościach organizowane są symboliczne inauguracje sezonu turystycznego. Towarzyszą im festyny, koncerty i konkursy, ale najważniejszym celem jest zaprezentowanie turystycznych atrakcji.

Szlakiem Chopina

– Chcemy promować wśród mieszkańców atrakcje turystyczne przygotowane na ten sezon. Oprócz tego, że takie inauguracje w dużej mierze generują ruch turystyczny w regionie, są też drugim po Internecie źródłem informacji o atrakcjach dla przyjezdnych – zaznacza Marcin Habel, kierownik biura rozwoju turystyki w Toruniu, gdzie w sobotę odbędzie się inauguracja sezonu turystycznego. Jedną z atrakcji regionu jest szlak Fryderyka Chopina, który dwa razy w roku wypoczywał na Kujawach. – To nasz najbardziej znany turysta. Szlak wiedzie miejscami, w których wypoczywał wirtuoz, gdzie urodziła się jego matka i mieszkała pierwsza miłość – Maria Wodzińska – wylicza Habel. Można też zobaczyć, jak wyglądała karczma, w której Chopin grywał z żydowskimi grajkami.
W sobotę w Białymstoku zaprezentowane zostaną cztery nowe szlaki miejskie: śladami białostockich fabrykantów, świątyń, architektury drewnianej oraz szlak rodu Branickich.
Prawdziwą gratką dla turystów wypoczywających na Suwalszczyźnie będzie natomiast – jedyna w Polsce – pływająca po jeziorze Wigry łódź z przeszklonym dnem.
Centrum Turystyki Kulturowej Trakt w Poznaniu przygotowało bezpłatne wycieczki tematyczne. Od maja do pierwszego weekendu października w każdą niedzielę o godzinie 14 i co drugą sobotę o godz. 19 sprzed Pręgierza na Starym Rynku będzie można wyruszyć śladami Bambrów, Henryka Wieniawskiego i Napoleona Bonaparte.
– Wycieczki będą nawiązywać do odbywających się w tym czasie w Poznaniu imprez kulturalnych, ale chcemy też pokazać Poznań, jakiego na co dzień się nie ogląda – mówi Dariusz Piwowarczyk z CTK Trakt, które szykuje też wycieczki inscenizowane i specjalne spacery traktem królewsko-cesarskim skierowane do rodzin z dziećmi (najmłodsi będą rozwiązywali zagadki, a przewodnicy opowiedzą im poznańskie legendy).
Weekendowe wycieczki po mieście szykuje także wrocławskie koło przewodników miejskich. Natomiast w Lublinie na wyjątkowy spacer można się wybrać w dowolnym czasie. Wystarczy wejść na stronę www.szeptany.lublin.pl i pobrać na odtwarzacz MP3 lub telefon komórkowy nagrania z opowieściami znanych lublinian.
Po dawnej dzielnicy żydowskiej oprowadza słuchaczy historyk Robert Kuwałek z Muzeum na Majdanku. A miłośnicy retrokryminałów Marcina Wrońskiego mogą podążać za słowami pisarza, który zachęca do odwiedzenia m.in. kamienicy, "w której przed wojną znajdowała się paserska melina, gdzie w najlepszej zgodzie załatwiali interesy i pili wódkę chłopaki z polskiej ferajny i żydowskiej chewry". – To forma poznania Lublina nie tylko jako miasta wielokulturowego, ale widzianego z perspektywy subiektywnych wspomnień – podkreśla Paulina Siembida ze Stowarzyszenia Homo Faber, które przygotowało spacery.

Wakacje z ziołami

W Małopolsce warto wybrać się do jednej z wielu "wsi pachnących ziołami", w których można podejrzeć proces uprawy ziół i ich skosztować. A w ramach projektu "Muzyka zaklęta w drewnie" w wielu małych kościółkach, jak te w Binarowej czy Dębnie Podhalańskim, można będzie usłyszeć niezwykłe koncerty w zabytkowych świątyniach. – Te miejsca same w sobie są niezwykłe, ale kiedy rozbrzmiewają w nich instrumenty, ma się wrażenie, że odżywają – podkreśla Jan Sienkiewicz z Małopolskiej Izby Turystyki.
Zbigniew Wodecki, który kiedyś w piosence zapraszał do Chałup, do dziś jest zwolennikiem wypoczynku w kraju. – Górskie panoramy w Zakopanem lub cisza i spokój na Mazurach. A jak ktoś lubi tłum, to do Krakowa na piwko może pojechać – radzi. – Nie dość że pięknie, to oszczędzamy sobie stresu związanego często z długą i uciążliwą podróżą za granicę.
O atrakcjach w Warszawie - czytaj w "Życiu Warszawy" - Latem kultura w pełni
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA