fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koncerny oligarchów z największym rosyjskim złożem

Bashneft
Iwona Trusewicz
Partnerem Basznieftu w eksploatacji największego złoża ropy w Rosji będzie Łukoil. Oba koncerny są prywatne i kontrolowane przez oligarchów
– Nasze rozmowy z Łukoilem są na finiszu i nie przewidujemy, by pojawił się  jeszcze jakiś partner – zapowiedział  Aleksandr Gonczaruk, szef rady nadzorczej Baszniefti.
To ten koncern należący do holdingu nowych technologii AFK Sistiema oligarchy Władimira Jewtuszenkowa wygrał rządowy przetarg i ma  licencję na złoże Trebsa i Titowa w okręgu nienieckim w zachodniej Syberii.
To największe złoże ropy w Rosji. Zalega tam od 140 mln  do 200 mln t ropy. (25 – 40 proc. rocznego wydobycia Rosji). Jego atutem jest położenie 163 km od magistrali rurociągowej. Wydobycie ma ruszyć w 2013 – 2014 r.
6 mld dol. zainwestują właściciele w złoże Trebsa i Titowa
Łukoil oligarchy Wagida Alekpierowa zarówno ma rafinerie, jak i od dawna handluje paliwami na giełdzie. Jest też jedynym rosyjskim koncernem paliwowym, który śmiało inwestuje za granicą, m.in. w USA i Europie (także w Polsce). Ma też w okręgu nienieckim dobrą infrastrukturę transportową.
A to odpowiada AFK Sistiema. To koncern nastawiony na nowe technologie i wyzwania. Jest największym w Rosji i Europie Wschodniej operatorem telefonii komórkowej. Działa też w sektorze paliwowym, bankowym, ubezpieczeniowym, medialnym; zatrudnia ponad 90 tys. ludzi.  Łukoil jest drugim po państwowym Rosniefcie producentem ropy w Rosji z wydobyciem 100 mln ton, Basznieft wydobył w minionym roku ok. 13,5 mln ton.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA