fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Bliżej do świętości JPII

Arcybiskup Angelo Amato, przewodniczący Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, stwierdził, że przy obecnym tempie procesu hipoteza o beatifykowaniu Karola Wojtyły w piątą rocznicę jego śmierci jest „nieutopijna”. Na zdjęciu podczas uroczystości beatyfikacyjnej ks. Michała Sopoćki w 2008 r. w Białymstoku
Fotorzepa, Piotr Męcik Pio Piotr Męcik
Ewa K. Czaczkowska
Piotr Kowalczuk
Proces beatyfikacyjny wkracza w decydującą fazę? Według nieoficjalnych informacji komisja watykańskich teologów uznała wczoraj heroiczność cnót Karola Wojtyły
Powołana przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych komisja teologów oceniała positio – czyli dokumenty zgromadzone w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.
Według PAP pozytywnie wypowiedziała się o heroiczności cnót Karola Wojtyły. We Włoszech wiadomości tej nikt oficjalnie nie potwierdził. – Nie komentujemy takich informacji. To są rzeczy tajne – powiedział „Rz” wicedyrektor Biura Prasowego Watykanu o. Ciro Benedettini.
O decyzji komisji nic nie wiedzieli pracujący w kongregacji Polacy – ks. Hieronim Fokciński i o. Bogusław Turek – ani ks. Paweł Ptasznik, szef sekcji polskiej w Sekretariacie Stanu.
Komisja, co ma wymiar symboliczny, obradowała w 28. rocznicę zamachu na Jana Pawła II. W jej skład wchodzi dziewięciu teologów. Decyzje podjęli większością dwóch trzecich głosów, co oznacza, iż co najmniej sześciu z nich musiało głosować za uznaniem heroiczności cnót papieża. Według PAP poprosili oni relatora procesu beatyfikacyjnego o. Daniela Olsa o pewne wyjaśnienia, które mają być przedstawione podczas zebrania kardynałów i biskupów, członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Jeśli informacje o pozytywnej ocenie komisji teologów się potwierdzą, oznaczać to będzie, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II wszedł w decydującą fazę.
Z takich sygnałów cieszy się abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa: – Jest to wielka radość dla nas wszystkich, nie tylko dla Polski, ale całego Kościoła.
Ks. prof. Henryk Misztal, ekspert w dziedzinie prawa kanonizacyjnego, wyjaśnia: – Pozytywna opinia teologów otwiera drogę do głosowania kardynałów i biskupów, członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, którzy mogą się zebrać jeszcze przed wakacjami. Jeżeli nie zajdą żadne okoliczności niesprzyjające, wypowiedzą się oni podobnie jak teolodzy, którzy pełnią rolę biegłych.
Po decyzji kardynałów i biskupów raport z tej części procesu przewodniczący kongregacji przedstawi papieżowi, który następnie wyda dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II. Podpisanie dekretu otworzy drogę do uznania przez kongregację cudu dokonanego za wstawiennictwem polskiego papieża. Zdaniem większości ekspertów nie powinno to trwać długo, gdyż uzdrowienie z choroby Parkinsona francuskiej zakonnicy jest solidnie udokumentowane. Potwierdzeniem cudu będzie specjalny dekret papieża. Dopiero wtedy Benedykt XVI podejmie decyzję o ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym.
Czy to oznacza, że beatyfikacja Karola Wojtyły może nastąpić w piątą rocznicę śmierci, o czym jako pierwsza napisała „Rz”? Abp Angelo Amato, przewodniczący Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, powiedział w ubiegłym tygodniu dziennikowi włoskiego episkopatu „Avvenire”, że przy obecnym tempie procesu hipoteza ta „jest nieutopijna”. Pracujący w kongregacji ks. Fokciński jest bardziej ostrożny, podkreślając, że „dziś absolutnie nikt rozsądny nie może powiedzieć, ile czasu trwać jeszcze będzie proces”. Ale inni wskazują, że jeżeli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, jest to możliwe.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=e.czaczkowska@rp.pl]e.czaczkowska@rp.pl[/mail]
pap, kai[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA