fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Dziecko świadek na specjalnych prawach

Pokoje przesłuchań mają być pomalowane na pastelowo, a podłoga wyłożona miękką wykładziną.
Minister sprawiedliwości przygotował projekt rozporządzenia, w którym proponuje nowe zasady przesłuchiwania małoletnich poniżej 15. roku życia. Chodzi zarówno o pokrzywdzonych, jak i o świadków. Trzeba im zapewnić i poprawić komfort w tak trudnej dla nich sytuacji.
Przed rozpoczęciem przesłuchania sędzia, biegły psycholog, prokurator i pełnomocnik ustalą sposób przesłuchania dziecka i kwestie wymagające wyjaśnienia.  Muszą też przewidzieć dodatkowy czas na przygotowanie go do przeprowadzenia czynności i na przerwy. Mali świadkowie mają być przesłuchiwani w specjalnych pomieszczeniach – pokojach przesłuchań. Te mogą się znajdować zarówno w siedzibie sądu, prokuratury, policji, jak i w innych instytucjach. Obok pokoju przesłuchań musi się znaleźć pokój techniczny oddzielony lustrem weneckim. Wszystko po to, by na bieżąco obserwować reakcję i zachowanie świadka czy pokrzywdzonego. Obaj mają być przesłuchiwani jedynie przez sędziego, któremu towarzyszy psycholog. Wyjątkowo, jeśli zgodzi się na to sędzia, dziecku może towarzyszyć bliski członek rodziny. Pozostałe osoby biorące udział w przesłuchaniu (protokolant) będą przebywać w pokoju technicznym.
Pokój przesłuchań musi być przyjazny dla dziecka – w  pastelowych kolorach, z miękką wykładziną na podłodze i wyposażony w meble dla dzieci. Oba pomieszczenia muszą być wyposażone w urządzenia, które pozwolą zadawać pytania także osobom przebywającym w pokoju technicznym.
Nowe przepisy wejdą w życie 27 stycznia 2014 r. Koszt zorganizowania pomieszczeń odpowiadających nowym wymaganiom to 30 tys. zł.
Etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA