fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Ustawa antywywozowa: szkoła bez kłopotu kupi płyn przeciw wszom

Adobe Stock
Dom dziecka będzie mógł legalnie nabyć w aptece środek do odkażania ran, a szkoła większe opakowanie środka przeciwbólowego do apteczki. Resort zmienia kłopotliwy przepis.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Zdrowia zmienia kłopotliwy przepis nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, zwanej ustawą antywywozową.

Projekt, który trafił właśnie do konsultacji publicznych, zmienia brzmienie art. 86a ust. 1 pkt 4 i rozszerza katalog produktów leczniczych dostępnych w aptece dla podmiotów innych niż wykonujące działalność leczniczą lub pacjentów o wszystkie leki dostępne bez recepty (tzw. over-the-counter, OTC).

W praktyce oznacza to, że żel na ukąszenia komarów będzie mogła kupić wychowawczyni na koloniach i wziąć na to fakturę bez narażenia się na karę. Wcześniej nabyłaby nielegalnie produkt leczniczy i ryzykowała nawet pięcioma latami pozbawienia wolności. Podobnie zresztą jak farmaceuta, który by jej ten żel sprzedał.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego z 26 kwietnia 2019 r. przewiduje, że apteka ogólnodostępna może zbyć produkty lecznicze na receptę tylko w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, a także pacjentowi wyłącznie na potrzeby jego leczenia, w celu zaopatrzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, a więc np. szpitalowi czy przychodni.

Podmioty nieprowadzące działalności leczniczej i niebędące pacjentami mogą zaopatrywać się w aptece wyłącznie w produkty lecznicze dostępne w sklepach ogólnodostępnych, a więc np. w niesteroidowe środki przeciwzapalne, takie jak paracetamol, w mniejszych dawkach. To ograniczyło możliwość zaopatrywania się w niektóre leki np. domom pomocy społecznej, domom dziecka czy szkołom. Nie mogły one legalnie nabyć np. dostępnego tylko w aptece środka do odkażania ran, płynu przeciw wszom czy większych opakowań leków, które można kupić w sklepach ogólnodostępnych.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA