fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Jest rozporządzenie ws. szczepienie 16 i 17- latków

AdobeStock
W piątek późnym wieczorem ukazało się rozporządzenie rządu umożliwiające zaszczepienie się przeciw Covid - 19 osobom, które ukończyły 16. rok życia. Rejestracja do szczepienia rusza dla nastolatków od poniedziałku 17 maja.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 od niedzieli będzie dostępny na stronie gov.pl. Kwestionariusz wypełniany jest w przypadku szczepienia osoby, która w dniu szczepienia nie ukończyła 18 r.ż. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym.


Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w Punkcie Szczepień. Wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.

Wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich  zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 r.ż. wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

Rozporządzenie zmieniło również kwestię czasu po jakim szczepionkę mogą przyjąć ozdrowieńcy - z 3 miesięcy na 30 dni. 

W przypadku zagrożenia zmarnowania się dawki szczepionki osoby, które ukończyły 16. rok życia mogą ją przyjąć poza kolejnością. 

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 11 lit. b, który wchodzi w życie z dniem 17 maja 2021 r.

Dziennik Ustaw z dnia 14 maja 2021 r. poz. 905

Źródło: Rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA