fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Kolejne leki na nadciśnienie wycofane z aptek

AdobeStock
Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z hurtowni i aptek muszą zostać wycofane partie leku Vanatex oraz Co-Bespres i Bespres, stosowanych przy leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Numery wszystkich serii wycofanych przez GIF leków znaleźć można na stronie GIF pod tym linkiem.

Co-Bespres i Bespres zostały wycofane przez po tym, jak inspektorat otrzymał z europejskiego systemu ostrzegania Rapid Alert informację o zanieczyszczeniu walsartanu, substancji czynnej, która jest podstawowym składnikiem obu leków - donosi Onet.

Z tego samego powodu podjęto decyzję o wycofaniu ze sprzedaży Venatexu. 

Producent walsartanu, indyjski koncern Mylan Laboratories był inicjatorem globalnego wycofania z rynku leków, które zawierają w sobie tę właśnie substancję czynną. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma i Teva Pharmaceuticals Polska poinformowały GIF o wprowadzeniu na rynek leków z walsartanem pochądzącym od indyskiego producenta. 

Afera związana z zanieczyszczeniem walsartanu, substancji czynnej popularnych leków na nadciśnienie, wybuchła na początku lipca tego roku. Wówczas w  walsartanie produkowanym przez chińskiego producenta Zheijang Huahai Pharmaceuticals Co. Ltd.  znaleziono toksyczny związek chemiczny bardzo niebezpieczny dla wątroby. Decyzją GIF wycofano wtedy z aptek w trybie natychmiastowym kilkadziesiąt leków różnych firm, które zawierały podejrzany o skażenie walsartan.

Źródło: rp.pl, Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA