fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Rosja i Chiny ponownie zawetowały pomoc dla Syrii

AFP
W piątek przedstawiciele Rosji i Chin zawetowali próbę przedłużenia wygasającej zgody na dostarczanie pomocy humanitarnej Syrii przez dwa przejścia graniczne z Turcją.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że miliony syryjskich cywilów w północno-zachodniej części kraju są uzależnione od pomocy humanitarnej dostarczanej z Turcji. 13 członków rady zagłosowało za przyjęciem rezolucji w tej sprawie.

Innego zdania są Rosja i Chiny. Zdaniem dwóch państw, które zawetowały pomoc, liczbę przejść granicznych można ograniczyć do jednego. Sama pomoc humanitarna może być natomiast przekazana z wewnątrz Syrii.

RB ONZ głosowała w piątek również za projektem złożonym przez Rosję. Moskwa zaproponowała przekazywanie pomocy przez jedno przejście graniczne. Tylko cztery głosy były za takim rozwiązaniem.

Dyplomaci poinformowali, że prace będą kontynuowana, jeśli uda się osiągnąć kompromis pomiędzy członkami rady. Do tej pory czterokrotnie głosowano w sprawie pomocy dla Syryjczyków.

Rosja zawetowała 16 rezolucji RB ONZ w sprawie Syrii od czasu, gdy prezydent Syrii Baszar al-Assad zdławił protestujących w 2011 roku, co doprowadziło do wojny domowej.

W wielu z tych głosowań Moskwa została poparta przez Chiny. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA