fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, ogłosił w stolicy trzydniową żałobę w związku ze śmiercią Adamowicza
AFP
Rada m. stołecznego Warszawy jednogłośnie zdecydowała o nadaniu Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa stolicy.

Za przyznaniem Adamowiczowi Honorowego Obywatelstwa m. st. Warszawy zagłosowało 59 radnych - wszyscy obecni na sali. Do głosowania doszło na nadzwyczajnej sesji rady zwołanej w związku z zamordowaniem prezydenta Gdańska.

Decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego od 15 stycznia do 17 stycznia w stolicy obowiązuje żałoba w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska. 19 stycznia, w dniu pogrzebu Adamowicza, w Polsce, decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem przez 27-letniego Stefana W. 13 stycznia, ok. godziny 20, w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Gdańska trafił do szpitala, gdzie jednak zmarł z powodu doznanych obrażeń 14 stycznia. Bezpośrednią przyczyną śmierci - jak podała prokuratura - był wstrząs krwotoczny doznany w wyniku obrażeń klatki piersiowej i okolic jamy brzusznej.

27-letni Stefan W. po zaatakowaniu Adamowicza krzyczał, że był niewinnie skazany i "torturowany przez PO". "Dlatego zginął Adamowicz" - krzyczał, zanim został obezwładniony.

Mężczyzna ma zostać zdiagnozowany przez biegłych psychiatrów, którzy mają ocenić czy w momencie popełnienia zbrodni był poczytalny.

W przeszłości Stefan W. siedział 5,5 roku w więzieniu za cztery napady z bronią w ręku na placówki SKOK oraz placówkę jednego z banków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA