fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

10 nowych miast w Polsce od 2021 r.

ROL
Od 1 stycznia 2021 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Trzy z nich powstanie w woj. mazowieckim, po dwa w woj. lubelskim i wielkopolskim oraz po jednym w województwie dolnośląskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy status miasta zyskają następujące miejscowości: Kamieniec w województwie dolnośląskim, Goraj w województwie lubelskim, Kamionka – w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, Sochocin – w gminie w województwie mazowieckim, Solec nad Wisłą w województwie mazowieckim, Wiskitki – w województwie mazowieckim, Dubiecko – w województwie podkarpackim, Wodzisław – w województwie świętokrzyskim, Budzyń - w województwie wielkopolskim oraz Koźminek – w gminie Koźminek w województwie wielkopolskim.

Przypomnijmy, że z początkiem bieżącego roku status miasta uzyskały jedynie cztery miejscowości: Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie), Klimontów (woj. świętokrzyskie) oraz Piątek i Lututów (woj. łódzkie).

Z danych GUS wynika, że od 1 stycznia 2020 r. mamy w kraju 944 miasta. Zatem za 5 miesięcy liczba ta wzrośnie do 954.

podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 lipca 2020 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA