fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Orban zapewnia: Staniemy po stronie Polski

Fotorzepa, Piotr Guzik
- Staniemy po stronie Polski w tym sporze i będziemy przeciw art. 7 - powiedział w Sofii, gdzie w czwartek odbędzie się szczyt przywódców UE. premier Węgier Viktor Orban w rozmowie z korespondentką TVP.

– Węgry mają nadzieję na kompromis między Komisją Europejską a Polską, ale jeśli go nie będzie, to staniemy po stronie Polski w tym sporze i będziemy przeciw art. 7 - powiedział TVP Orban.

KE wszczęła procedurę z artykułu 7 przeciwko Polsce w związku z reformą sądownictwa przeprowadzoną przez PiS, która - zdaniem KE - zagraża praworządności. W ostatnim czasie Warszawa prowadzi intensywny dialog z UE ws. korekty reformy sądownictwa, ale przed kilkoma dniami wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył, że w tej sprawie wciąż nie osiągnięto porozumienia.

Artykuł 7 Traktatu o UE to tzw. opcja atomowa, która pozwala nałożyć na kraj członkowski sankcję w postaci odebrania mu prawa głosu w Radzie Europejskiej. Za takim rozwiązaniem muszą się jednak wypowiedzieć jednogłośnie wszystkie kraje UE z wyjątkiem tego, na który mają zostać nałożone sankcje.

Orban wielokrotnie deklarował, że Węgry zablokują zastosowanie sankcji z artykułu 7 wobec Polski.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA