fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Trudny czas ubezpieczycieli

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Towarzystwa muszą odbudować nadszarpnięte zaufanie klientów i dostosować się do zmian w prawie. Życia zakładom nie ułatwią trwająca wojna cenowa i widmo nowego podatku.

W kończącym się roku 2015 branża ubezpieczeniowa nie miała lekko. Rosnące dynamicznie kwoty wypłacanych odszkodowań i świadczeń, przy pozostającej niemal na niezmienionym poziomie składce ściąganej z rynku, odbiły się na pogarszających się wynikach towarzystw.

W takiej niezbyt optymistycznej rzeczywistości branża zdecydowała się na wprowadzenie nowych rozwiązań, takich jak bezpośrednia likwidacja szkód. Do tej samoregulacji należy dodać nowe przepisy dotyczące procesu obsługi reklamacji, powołanie urzędu Rzecznika Finansowego oraz wzmocnienie roli UOKiK. To jednak nie wszystko. Od Nowego Roku wchodzi w życie prawo ustawiające rynek na nowo. Jakie wyzwania czekają ubezpieczycieli w 2016 roku?

1. Wypłacalność i nie tylko

Podpisana pod koniec października ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej jest efektem dyrektywy unijnej Solvency II, która nakłada na ubezpieczycieli nowe wymogi wypłacalności. Większość jej postanowień wejdzie w ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA