fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Blisko porozumienia w Libii

AFP
Państwa zaangażowane w proces pokojowy w Libii przyjęły z zadowoleniem deklarację poparcia dla utworzenia rządu jedności narodowej, podpisaną przez większość deputowanych w Izbie Reprezentantów w Tobruku - czytamy w oświadczeniu administracji Białego Domu.

W oświadczeniu wymieniono rządy Algierii, Francji, Niemiec, Włoch, Maroka, Hiszpanii, Tunezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

- Tylko rząd jedności narodowej może rozpocząć pracę nad przywróceniem stabilności i zachowania jedności państwa - brzmi oświadczenie. Według Białego Domu, również większość w Kongresie z siedzibą w Trypolisie jest za wsparciem dla utworzenia jednego rządu. 

Powodem zmiany stanowiska parlamentu popieranego przez islamistów jest najprawdopodobniej wzrost aktywności grup terrorystycznych, zwłaszcza w miastach na wschód, w kierunku Syrty,  nad którymi proislamski rząd utracił kontrolę.

Pod koniec sierpnia IS kontrolowało już 200-kilometrowy pas wybrzeża, na wschód i zachód od miasta Syrta. Informację potwierdził ówczesny specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ w Libii Bernardino Leon.

W ubiegły weekend nowy przedstawiciel ONZ w Libii Martin Kobler, spotkał się z przedstawicielami skłóconych rządów w Tobruku i Trypolisie, by wezwać ich do przyjęcia umowy o rządzie jedności narodowej. 

Warto przypomnieć, że na początku listopada br. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon mianował Martina Koblera nowym przedstawicielem i szefem misji ONZ w Libii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA