fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Marsz Tysiąca Tóg przejdzie ulicami Warszawy

AFP
Przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych ubrani w togi, z symbolicznie zaklejonymi ustami mają 11 stycznia przejść ulicami Warszawy, aby wyrazić sprzeciw wobec zamykania prawnikom ust, a także szacunek dla prawa krajowego i europejskiego.

Jak wynika z komunikatu organizatorów - stowarzyszeń sędziowskich, prokuratorskich i adwokackich - Marsz Tysiąca Tóg rozpocznie się o godzinie 15 na placu Krasińskich przy Sądzie Najwyższym skąd przejdzie do budynku Sejmu przy ul. Wiejskiej.

- Tym razem nie planujemy przemówień, ani wznoszenia żadnych haseł. Wyraźmy w ten milczący symboliczny sposób to, co zapowiada tzw. ustawa kagańcowa z 20 grudnia. Swoją obecnością pokażmy, że wartości i zasady państwa prawnego to fundamenty profesji każdego prawnika - piszą organizatorzy.

Przypominają, że dzięki wspólnemu wysiłkowi sędziów, adwokatów, radców prawnych, niezależnych prokuratorów i notariuszy do tej pory w Polsce nie zapanowało bezprawie. Jednak uchwalona w grudniu "ustawa kagańcowa" stawia prawników przed nowymi wyzwaniami, jak piszą - najtrudniejszymi w całej historii sądownictwa po 1989 roku.

"Nastąpiło natężenie działań rzeczników dyscyplinarnych, nasilała się kampania oszczerstw wobec sędziów, pojawiły się bezprecedensowe ataki ze strony reprezentantów władzy wykonawczej na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego i Sędziów Sądu Najwyższego, a wreszcie – przyjęcie przez Sejm w dniu 20 grudnia ustawy, które ma ograniczać swobodę wypowiedzi sędziów i karać ich surowo w sposób bardzo uznaniowy" - wskazują prawnicy.

Ich zdaniem obecny mechanizm nacisków na sądownictwo jest niespotykany i niewyobrażalny w państwach cywilizowanych.

"Nie łudźmy się, to nie skończy się na sędziach i prokuratorach. Kolejne ograniczenia mogą niebawem dotknąć adwokatów, radców prawnych czy notariuszy" - ostrzegają organizatorzy.

Apelują o  solidarny udział w marszu, aby pokazać światu, że polscy prawnicy są "zjednoczeni, odpowiedzialni, odważni i dobrze wyedukowani - potrafią zauważyć, które ustawy są sprzeczne z konstytucją i prawem europejskim, chcą również respektowania wyroków TSUE".

"Zróbmy wszystko, by nie był to ostatni moment, w którym sędziowie będą mogli bez obawy o konsekwencje wyrazić publicznie swój protest w obronie wartości, którym służą całym swoim życiem zawodowym. Pokażmy także całemu społeczeństwu, które od kilku lat przychodzi na protesty, że jako prawnicy jesteśmy solidarni. Obywatele potrzebują wyraźnego sygnału, że mogą liczyć na etos, ducha i energię świata prawniczego" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie stowarzyszenia "Iustitia".

Organizatorzy zapraszają do udziału także inne osoby i proszą o przyniesienie flag polskich i unijnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA