fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Dariusz Mazur dostał zakaz prowadzenia szkoleń

Fotorzepa, Michał Walczak
Nominowana przez Zbigniewa Ziobrę prezes krakowskiego Sądu Okręgowego zabroniła sędziemu Dariuszowi Mazurowi wykonywania jakichkolwiek zajęć dodatkowych do końca roku - informuje portal Onet.pl.

Portal Onet.pl przypomina, że we wrześniu Fundacja "Otwarty Dialog" zorganizowała podczas szczytu OBWE w Warszawie spotkanie z sędziami i prokuratorami, którzy bronią praworządności. Dariusz Mazur, sędzia z Krakowa i rzecznik Stowarzyszenia "Themis", przedstawił na tym spotkaniu prezentację. Skrytykował w niej wdrażane przez PiS zmiany w sądownictwie, a także pokazał kulisy opisanej przez Onet afery hejterskiej.

Jak podaje portal, w związku z wystąpieniem na szczycie OBWE prezes krakowskiego Sądu Okręgowego (prywatnie szkolna koleżanka Z. Ziobry oraz członkini nowej KRS - red.) Dagmara Pawełczyk-Woicka zażądała od sędziego Mazura wyjaśnień. Do gabinetu wezwała go w trakcie rozprawy, którą sędzia prowadził. Prezes chciała wiedzieć, z jakiego powodu Mazur nie wystąpił do niej o zgodę na udział w szczycie OBWE, który odbywał się na Stadionie Narodowym.

Sędzia wyjaśnił, że występował tam jako rzecznik Stowarzyszenia "Themis", był w tym czasie na urlopie, zaś jego wystąpienie było nieodpłatne - więc o zgodę prosić nie musiał.?

Czytaj także:

Krótko potem sędzia Mazur wystąpił do prezes z prośbą o zgodę na poprowadzenie odpłatnych szkoleń dla adwokatów z krakowskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, ale usłyszał odmowę. Według prezes Pawełczyk-Woickiej rzecznik "Themis" zbyt mało przykłada się do orzekania, kierowany przez niego wydział ma opóźnienia, a przygotowanie się do szkoleń w ORA zabrałoby sędziemu czas, który powinien poświęcić na pracę. Równocześnie prezes podkreśliła, że sędzia w tym roku uczestniczył już w wystarczającej liczby szkoleń, więc do końca roku zakazała mu podejmowania jakichkolwiek zajęć dodatkowych - chyba, że jego wydział poprawi efektywność orzekania. ?

Jednocześnie zgodziła się jednak, by sędzia Mazur nieodpłatnie wygłosił wykład na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - pod warunkiem, że na ten dzień weźmie urlop wypoczynkowy. ?

- ?Zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych prezes może sprzeciwić się podjęciu dodatkowego zajęcia przez sędziego, o ile przeszkadzałoby ono w pełnieniu obowiązków sędziego, mogło osłabiać zaufanie do jego bezstronności lub przynieść ujmę godności urzędu sędziego. W tym przypadku żadna z tych sytuacji nie zachodzi, gdyż zajęcia służyły również podniesieniu wiedzy niezbędnej do wykonywaniu zawodu, odbywały się po godzinach pracy, a ta sama ustawa mówi wprost, że "sędzia jest zobowiązany stale podnosić kwalifikacje zawodowe" - wskazuje w rozmowie z Onetem sędzia Mazur.

Poza zakazem szkolenia adwokatów, sędzia Mazur otrzymał także od prezes krakowskiego SO zakaz podejmowania jakichkolwiek dodatkowych zajęć do końca tego roku - chyba że jego wydział poprawi wyniki.

- Od kilku lat mój wydział co roku załatwia więcej spraw, niż do niego wpływa, zmniejsza się również liczba zalegających w nim starych spraw. Jeżeli chodzi o sprawy w moim referacie, to te z nich, które nadają się do szybkiego rozstrzygnięcia są załatwiane sprawnie, a właściwa ocena efektywności mojej pracy jako sędziego będzie możliwa na koniec roku - mówi Mazur.

- Zakaz podejmowania zajęć dodatkowych odbieram jako czystą retorsję, jakąś formę zemsty za działalność jako rzecznika "Themis". Zresztą umówmy się, nowi prezesi sądów wskazani przez Zbigniewa Ziobrę niekoniecznie dostali te stanowiska ze względu na przygotowanie merytoryczne i doświadczenie w zarządzaniu - zaznacza sędzia Mazur.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA