fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

TK odwołał rozprawy w głośnych sprawach

Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny
Fotorzepa / Jerzy Dudek
Trybunał Konstytucyjny odwołał rozprawy w sprawach stosowania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przepisów ustawy dezubekizacyjnej, zaplanowane na wtorek i czwartek. Powodem jest konieczność przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego ws. dezubekizacji oraz potrzebą rozpatrzenia wniosków RPO o wyłączenie sędzi Krystyny Pawłowicz ze sprawy dot. środków tymczasowych TSUE - poinformował PAP.

We wtorek Tyrbunał miał rozpoznać pytanie prawne skierowane do niego przez Izbę Dyscyplinarną po wydaniu przez TSUE postanowienia, na mocy którego Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Trybunał rozpoczął postępowanie w tej sprawie w kwietniu. Przewodniczącym składu jest Krystyna Pawłowicz.

Jak wskazał RPO, sędzia odnosi się do orzeczeń TSUE skrajnie emocjonalnie, agresywnie, nie przebierając w słowach. Samą zaś sędzię TSUE deprecjonuje, znieważa i obraża. Dowodzi to jej wrogości wobec Unii Europejskiej i jej organów. Wskazuje wręcz na pogardę wobec TS i jego członków. Jest zatem najbardziej jaskrawym zaprzeczeniem bezstronności, obiektywizmu i braku uprzedzeń.

Druga sprawa, która miała odbyć się w czwartek dotyczy zgodności z konstytucją przepisów ustawy dezubekizacyjnej i obniżki emerytur i rent byłym funkcjonariuszom bezpieczeństwa PRL.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA