fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ministerstwo Sprawiedliwości składa kasację ws. przeprosin dla sędzi Morawiec

Beata Morawiec
materiały prasowe
Minister Sprawiedliwości-Skarb Państwa skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku nakazującego mu przeproszenie sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych - podała Polska Agencja Prasowa.

W styczniu Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał Ministrowi Sprawiedliwości-Skarbowi Państwa przeprosić krakowską sędzię Beatę Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacić 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora.

Czytaj także:

W listopadzie 2017 r. minister Zbigniew Ziobro odwołał sędzię Morawiec z funkcji prezesa SO w Krakowie, o czym poinformowano w komunikacie na stronie internetowej resortu sprawiedliwości. Treść komunikatu i kontekst, w jakim padły słowa o odwołaniu, miały naruszyć dobra osobiste byłej prezes.

W wydanym w styczniu wyroku Sąd Apelacyjny wskazał, że w sprawie tej doszło do swoistej koincydencji, która była zaniedbaniem albo zgodą na to, że informacje w komunikacie resortu mogą zostać odczytane w powiązaniu ze sobą. - W związku z tym krzywda jest znaczna i należy ją skompensować nie tylko w tym samym miejscu przeproszeniem, ale też zarządzeniem stosownej kwoty na wskazany przez powódkę cel społeczny - powiedział sędzia.

Już wówczas Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. - Komunikat opracowany i opublikowany przez Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji informował o zmianach kadrowych w 10 sądach. Wbrew zarzutom sędzi Morawiec nie wskazywał, że pozbawienie jej funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie wiąże się z jej udziałem w wyłudzaniu pieniędzy przed dyrektorów małopolskich sądów. To Beata Morawiec w subiektywnych i emocjonalnych wypowiedziach dla mediów przedstawiała się jako ofiara podejrzeń o udział w przestępczym procederze - twierdzi MS.

Źródło: pap.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA