fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Projekt ustawy ws. publikacji wyroków i rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pisowski projekt w sprawie ogłoszenia nieopublikowanych dotąd wyroków i rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wraz z uzasadnieniem pojawił się na stronie internetowej Sejmu.

Chodzi o projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz o statusie jego sędziów. Wczoraj PiS złożyło ten projekt w Sejmie. Głównym założeniem  jest publikacja nieopublikowanych dotychczas orzeczeń  wydanych przez Trybunał z naruszeniem prawa.

Zgodnie z projektem Prezes TK zarządzi ogłoszenie w odpowiednim dzienniku urzędowym wyroków i rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem przepisów ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym albo ustawy z 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Będzie miała na to 7 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie. A nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Projektodawcy zastrzegli, że jeżeli orzeczenia podjęte z naruszeniem przepisów o TK dotyczyły aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą, zostaną opublikowane  z zaznaczeniem tych okoliczności.

Jak powiedział wczoraj poseł PiS Marek Ast publikacja orzeczeń ma być gestem w stronę Komisji Europejskiej, która zarzuca Polsce naruszenia praworządności, jednak "z punktu widzenia formalno-prawnego publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA